kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ayvalık AIMA Müzik Festivali başlıyor

26 Temmuz 2018

Türkiye’de klasik müziğin gelişimi için çalışan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA) tarafından düzenlen Ayvalık AIMA Müzik Festivali, bu yıl 27 – 30 Temmuz 2018 tarihleri arasında 5. kez gerçekleştirilecek.

Sabancı Vakfı’nın ana sponsoru olduğu festivalin konser sponsorları arasında Allianz Sigorta, Rengin Suar, Fatma Betül Kürşat, İnci ve Mehmet Vural yer alıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla Ayvalık Belediyesi’nin destek verdiği festivalin orkestra sponsoru Gürçay Ailesi, Konaklama Sponsoru ise Murat Reis Otel ile Ayşegül ve Mehmet Ural.

Festival, Alexander Rudin yönetimindeki AIMA Festival Orkestrası’nın 27 Temmuz Cuma günü Taksiyarhis Anıt Müzesi’nde vereceği konserle başlayacak.

Festivalin ikinci gününde soprano Canan Özgür, alto Cansın Hazan Bayrak, bariton Fehmi Cesur Özdemir ve bas Ali Göktürk’ün solist olarak yer aldığı A Capella Boğaziçi, Taksiyarhis Anıt Müzesi’nde sahne alacak. A Capella Boğaziçi, 5. Ayvalık AIMA Müzik Festivali’nde müzikseverleri dünya müziğinin geleneksel örneklerinin modern armonilerle yeniden yorumlandığı Balkanlar’dan Anadolu’ya, Endülüs’ten Latin Amerika’ya uzanan sıra dışı bir yolculuğa çıkaracak.

Festival, 29 Temmuz’da Bozok Quartet’in vereceği konserle devam edecek. 1. keman’da Tayfun Bozok, 2. kemanda Derya Bozok, viyolada Evren Bilgenoğlu ve viyolonselde Erkan Özbek’in yer aldığı Bozok Quartet’in konserine de Taksiyarhis Anıt Müzesi ev sahipliği yapacak. Bozok Quartet; L.van.Beethoven Quartet “Serioso” Op.95 ve M.Ravel Quartet in F’ten parçalar seslendirecek. Festivalin kapanış konserinde Alexander Rudin yönetimindeki AIMA Festival Orkestrası Taksiyarhis Anıt Müzesi’nde bir kez daha müzikseverlerle buluşacak.