kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Azade Köker’in yeni sergisi 1 Ekim’de Zilberman Gallery’de başlıyor

29 Eylül 2016

Azade Köker’in “Her Yerde, Hiçbir Yerde” başlıklı sergisi 1 Ekim – 12 Kasım 2016 tarihleri arasında Zilberman Gallery’de gerçekleşecek.

“Her Yerde, Hiçbir Yerde” sergisinde ise Köker, yüzey katmanlama ve yeniden işleme yöntemiyle bulanıklaşan, anlamını yitiren sınırlar üzerinden, güncel sosyo-politik ortamdaki bireylerin zorunlu ya da gönüllü yer değişimine ve bu durumun sonuçlarına odaklanıyor. Sanatçı doğanın tasvir edildiği çalışmalarında, sınırları belirsiz doğal mekanlar ve yakında anlamını kaybedeceğine inandığı politik sınırlar üzerinden sınırsızlığı vurguluyor.

Erken dönem çalışmalarında ağırlıklı olarak kimlik ve aidiyet konularına değinen Köker, son dönemlerde doğa temasını kültürel yapı bağlamında ele alıyor. Sanatçı insanlar tarafından müdahaleye uğramış doğa görüntülerini, yüzeyde tekrar eden bir desen şeklinde kullanıyor.

İstanbul ve Berlin’de yaşamakta olan Azade Köker’in daha önce Elgiz Müzesi, Galeri Zilberman ve İstanbul Modern gibi çeşitli yerlerde kişisel sergileri yer aldı. Ayrıca Akbank, The British Museum, Berlinische Gallery, Lebendiges Museum, John Michael Kohler Arts Center gibi pek çok özel ve kamu koleksiyonunda da işleri yer almaktadır.