kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

BAÇOY KOOP’un yeni performansı Tenstha Konsthall’da

28 Mayıs 2018
İsveç’in Stockholm kentinde bulunan Tenstha Konsthall, küratörler Nicholas John Jones ve Alessandro Pralin tarafından düzenlenen özel konuşmalar ve performanslar serisine ev sahipliği yapıyor.
Seriye, Türkiye’den sanatçı kolektifi BAÇOY KOOP davet edildi. Muhalif edebiyat üzerine düşünen İstanbul merkezli BAÇOY KOOP (Basım, Çoğaltım ve Dağıtım Kooperatifi) “Tatlı Müsadere” adlı yeni bir performans gerçekleştirdi. Kolektifin yeni performanslarının ve video işlerinin üretimine SAHA Derneği destek verdi.

Bu performansta, Sansör, Haber Spikeri, Devrimci ve İtâatkâr absürd bir döngünün içinde takılıp kalmıştır. Haber Spikeri haberleri taraflı sunar, Devrimci muhalif bildiriler dağıtır, Sansör Devrimci’nin dağıttıklarına müdahale eder, İtâatkâr ise Haber Spikeri ve Sansör’ün arasında savrulur.

“We are not familiar with a generation that has no understanding of sadness” adlı video eser, bir teksir makinesi aracılığıyla hem tarihsel hem de çağdaş muhalif propaganda ve edebiyattan elde edilen bilgilerle kurgulanan basılı materyal etrafında yapılandırılıyor. BAÇOY KOOP’un, önemli siyasi metinleri kullanarak ve tarihten transkriptleri referans noktası alarak ürettiği eser, aynı zamanda Türkiye’nin güncel durumunu da değerlendirmeyi hedefliyor. Kolektif, yabancılaşmaya yönelik ütopik kaçış ve devrimci mücadelenin iki aşırı ucunda, hayalleri ve idealleri zamanında yıkılmış ve yok edilmiş jenerasyonlar ile ilişki kurarak baskı altında bir ifade mekânizması arıyor.