Bahar Yürükoğlu’nun yeni sergisi artSümer’de

10 Mart 2017

artSümer, 10 Mart – 22 Nisan tarihleri arasında Bahar Yürükoğlu’nun, Belki de senin gibi olmak istiyorum başlıklıartSümer’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Serginin küratörlüğünü ise Gökcan Demirkazık üstleniyor.

Sergi; adını Chris Kraus’un 1997 yılında yayımlanmış romanı I Love Dick’teki [Dick’i Seviyorum] bir alıntıdan alıyor. Yürükoğlu’nun Belki de senin gibi olmak istiyorum’daki fotoğrafları başkalarıyla ve doğayla ilişkimiz üzerinden kendi benliğimizi daha iyi kavrama isteği uyandırıyor. Sanatçı, yeni işlerinde, doğaya nötr ve neredeyse bilimsel yaklaşımını, insanlar ve insan olmayanlar arasında demokratik bir düzen düşleyen dokunaklı önermelere dönüştürüyor. Çağrışımı zengin jestler, beklenmedik mizansenler ve teknikolor filtreler, işlere yöneltilen bakışların nesneleştiricilikten uzak olmasını incelikle talep ediyor. Yürükoğlu’nun imgelerindeki sıra dışı samimiyet kimileri için tedirgin edici olabilir; ancak sanatçının günlük hayatta temellenen süblim kurgusu, diğerleri gibi olmaya çalışmaya, dolayısıyla dünyaya yeni gözlerle, hayranlıkla bakmaya çağırıyor.

Bahar Yürükoğlu Hakkında:

1981’de Washington, DC’de doğan sanatçı, 2003 yılında New York School of Visual Arts’dan mezun olduktan sonra 2011 yılında Massachusetts College of Art&Design’dan yüksek lisans derecesini almıştır. Seçilmiş kişisel sergileri; “Devridaim”, ARTER, İstanbul (2016) kürator Duygu Demir; “Kendinden İsim Alan”, Nesrin Esirtgen Koleksiyonu, Istanbul (2014) ve “Melting North”, Montserrat College of Art, Beverly, MA (2013). Yer aldığı grup sergileri; “Intimate Horizons”, Disjecta Contemporary Art Center, Portland OR (2014); 2013 Bienali, Decordova Museum and Sculpture Garden, Lincoln, MA. Sanatçı, Brush Creek Foundation for the Arts (2013), the Arctic Circle (2015) ve Clipperton Project, Antartika’da (2017) rezidanslarda bulunmuştur. Sanatçı İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır.