kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Bahçeşehir Üniversitesi’nden “Sanat ve Kültür Disiplinleri Mini MBA ve Sertifika Programı”

15 Şubat 2021

Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu, İyilik için Sanat Derneği ve Artkolik Sanat ve Eğitim Platformu iş birliğiyle kültür-sanat alanında uluslararası normlara uygun içeriklerle, öncü isimlerin katılacağı uzun dönemli bir sertifika programını hayata geçiriyor.

Üniversitenin Hükümet ve Liderlik Okulu ile birlikte alanındaki öncü profesyonellerin eğitimci olarak yer alması planlanan programda, katılımcılara kültür-sanat alanında sanat tarihi, kültür politikası, kültür ve sanat sosyolojisi, kültür ve sanat organizasyonları başlıklarında eğitim verilmesi plânlanıyor.

“İhtisas konularında saygın öğretim üyelerinden oluşan eğitim kadrosuyla gençlere sadece bir üniversite eğitim almaktan ziyade, geleceklerini de kazandırmayı hedeflediklerini” belirten Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu Başkanı Burak Küntay, “kültür-sanat eğitim modüllerini hayata geçirmek üzere yeni bir iş birliğine imza attıklarını” söyledi. Burak Küntay sözlerine şöyle devam etti: “Evrensel bir değer olan sanatın daha geniş kitlelere yayılması amacıyla faaliyetlerini sürdüren İyilik İçin Sanat Derneği ve Artkolik ile sanata gönül verenlere yönelik bir çalışma yaptık.”

“Küresel salgının getirdiği kısıtlamaları fırsata çevirmek isteyenler dijital platformlar üzerinden kişisel gelişim eğitimlerine yöneldiğini” ifade eden İyilik İçin Sanat Derneği Kurucu Başkanı Selin Bozkurt ise “sanat konusunda kendisini geliştirmek ve akademik düzeyde derinleştirmek isteyen sanatseverlerin derneklerine başvurduğuna” dikkat çekti. İyilik İçin Sanat Derneği’ne gelen bu talepleri Türkiye’nin uluslararası alanda en güçlü eğitim kurumu olan Bahçeşehir Üniversitesi Yönetimi ile paylaştıklarını anımsattı. Uzunca süredir güncel kültür ve sanat eğitimleri veren Artkolik’in de programa katılmasıyla sanat alanında çok güçlü bir birliktelik oluştuğuna dikkat çeken Selin Bozkurt şöyle devam etti: “Bu programda uluslararası akademik bilgi, güncel sanat eğitimleri ve sivil toplum kuruluşu sanat paydasında buluştu, birlikten kuvvet doğdu.” dedi.

Artkolik Yönetim Kurulu Başkanı Nazlı Keçili ise “sanat eğitimi alanında uzun yıllara dair birikimlerini program çerçevesinde Bahçeşehir Üniversitesi çatısı altında daha geniş kitlelere aktaracak olmaktan memnuniyet duyduklarını” dile getirdi.

Kurulduğu günden bu yana kültür-sanat faaliyetlerine destek veren ve bünyesinde bulundurduğu Galeri Deniz aracılığı ile hâli hazırda resim çalışmalarını sürdüren genç sanatçılara çalışma atölyesi sunan DenizBank, başlattığı Sanata Destek Kredisi ile de inisiyatife katkı sağlıyor. Kapsam olarak Türkiye’de ilk olan kredi ile eğitime dâhil olmak isteyen katılımcılar, 36 aya varan taksit seçenekleriyle geri ödeme imkânına sahip oluyor.