kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

BAK 2020 Kolektif Video Üretim Atölyesi için başvurular başladı

30 Haziran 2020

Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi tarafından yürütülen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, BAK Buluşmaları kapsamında bu yıl Temmuz – Aralık 2020 tarihleri arasında Kolektif Üretim Atölyesi kapsamında “Kulaktan Kulağa” başlıklı bir kolektif video üretim atölyesi düzenliyor.

Atölye Diyarbakır, Mardin ve Batman’dan kadın katılımcıların başvurusuna açık olacak. Programın yürütücülüğünü akademisyen ve sinema yazarı Ayça Çiftçi ile sanatçı Sevgi Ortaç yapıyor. Programa son başvuru tarihi 3 Temmuz 2020.

Yerleşik Anlatılar “Kulaktan Kulağa” Bozuluyor

Şehir hikâyelerinin/efsanelerinin yerleşik anlatılara alternatif bir yerden eleştirel bir bakışla yeniden ele alınmasını amaçlayan “Kulaktan Kulağa” Kolektif Video Üretim Atölyesi, bir görsel araştırma ve üretim projesi olarak kurgulandı. Programda atölye katılımcıları, şehirle ilgili görsel hikâye anlatıcılığına dair tartışmaların yürütüleceği ve alternatif örneklerin paylaşılacağı çevrimiçi oturumlarda bir araya gelecek. Ardından gelen araştırma ve üretim sürecinin sonunda katılımcılar, şehre dair anlatıları yeniden yazmaya ve dönüştürmeye yönelik yaratıcı belgesel videolar ve deneme türünde filmler üretecek.

Atölyeye Başvuru Koşulları:

  • Diyarbakır, Batman ve Mardin şehirlerinden birinde yaşıyor olmak
  • Fotoğraf, video, görsel sanatlar ve kent araştırmaları ile ilgili olmak
  • BAK Kolektif Üretim Atölyesi programının tamamına katılabilecek olmak
  • Farklı disiplinlerden ve mecralardan beslenen çalışmalara açık olmak