kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Banu Cennetoğlu’nun kişisel sergisi Sculpture Center’da

15 Ocak 2019

New York’taki Sculpture Center, 14 Ocak – 25 Mart 2019 tarihleri arasında Banu Cennetoğlu’nun ABD’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının yayınına SAHA Derneği destek veriyor.

SAHA’nın desteğiyle yayınlanan sergi kitabında küratör Sohrab Mohebbi ile Bard College’da İnsan Hakları Projesi Direktörü ve Karşılaştırmalı Edebiyat Profesörü Thomas Keenan’ın yazıları yer alıyor.

Sohrab Mohebbi küratörlüğünde düzenlenen sergisinde Banu Cennetoğlu’nun bilgi, veri ve görsellerin toplanması, sunulması ve dolaşımını ele alan çalışmaları yer alıyor. Banu Cennetoğlu kendisi tarafından veya kendisi için üretilen bilgilerle karşılaşan insanın anlatı, tarih ve anılarını yaratma biçimlerini ele alan işlerinden bir seçki sunuyor. Sanatçı, kurduğu estetik bağ üzerinden, bireysel konumlarımız ve eylemlerimizin yaşamlarımızı şekillendiren daha büyük yapı ve olaylar ile süregelen pazarlığını düşünmeye davet ediyor. Kişisel ve kamusal arşivini birbirine bağlayarak ‘kişisel olan politiktir’ söylemini kuvvetlendirmekle kalmayıp tam tersi şekilde politik olanın kişisel olacağının da altını çiziyor.