kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Barın Han’da yeni sergi: “Mecmu”

16 Haziran 2021

17 yıl aradan sonra 2019 yılında kapılarını yeniden açan ve güncel sanatçılara kendilerini ifade edebilecekleri yeni bir alan yaratma amacıyla kurulan Barın Han, bu yıl 6.’sı gerçekleşecek olan Atış Serbest Sergileri kapsamında 16 Haziran – 16 Temmuz 2021 tarihleri arasında ‘Mecmu’ başlıklı sergiye SAHA Derneği’nin desteği ev sahipliği yapıyor.

20 sanatçının geçici birliktelikler ve kolektif ruhun referanslarını taşıyan yeni ilişkiler kurmayı amaçladığı sergide, sanatçıların duo işleri yer alıyor. Sanatçı inisiyatifi ile gerçekleşen ve geçmişte tek bir mekâna yayılan Atış Serbest Sergileri, Barın Han’ın çok katlı ve girift mimarisi içindeki yerleşim şekli ile de yeni bir form kazanıyor ve Barın Han’ın beş katına yayılıyor.

“Mecmu” başlığı altında, bir araya gelebilmeyi bir tema olarak ortaya koyan, mekân içindeki alanların ikili veya üçlü gruplar olarak paylaşıldığı sergide, sanatçılar eski veya yeni üretimlerini bir araya getiriyor, ortak kurgular, diyaloglar oluşturuyorlar.  ‘Mecmu’ başlığı bir yandan bir araya geliş formunu tasvir ederken bir yandan da sergiye ev sahipliği yapan Barın Han’ın matbaa ve cilt geçmişine de işaret ediyor.