kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Barış Acar’dan yeni bir kitap ve etkinlikler: Ekphrasis Üçlemesi 

24 Eylül 2018

20 yılı aşkın süredir çağdaş sanat, edebiyat, sinema, felsefe, kuram ve eleştiri alanlarında yazan bir sanat tarihçisi olan Barış Acar, çağdaş sanat alanında daha önce kaleme aldığı  Procrustes’in Yatağı (Monokl Yayınları, 2015) ve Ters Dönmüş Bir Kaplumbağa ile Sanat Üzerine Konuşmalar (Sel Yayıncılık, 2016) kitaplarından sonra, estetik teorisi etrafında örmeye çalıştığı daha geniş bir alana yayılmış yazılarını Ekphrasis Üçlemesi adlı yeni kitabını üç cilt olarak Corpus Yayınları etiketiyle çıkarıyor.

Ekphrasis Üçlemesi, plastik sanatlar başta olmak üzere, sinema, edebiyat, tiyatro gibi sanatın farklı alanlarına yayılan bir zemin üzerinde hareket ediyor ve daha ilk bakışta bütün makalelere hakim olan asıl temanın felsefi bir nitelik taşıdığı görülürken estetik teorisi, sanat felsefesi ile tarihyazımı arasında geçişlilikler sağlayacak özgün bir ilişkiler ağı kuruluyor. Bu yönüyle Ekphrasis sanat tarihinin ikili kapma aygıtına da mesafe almaya çabalıyor; ne dönemin “en iyi” sanatçılarını dizine sokarak piyasa değerini arttırmayı hedefliyor ne de sadece adını sıkça duymadığımız sanatçıları yeniden “keşfederek” alternatif piyasa yaratmaya soyunuyor. Bir tür kronoloji ve tarihyazımı arasında bir sanat tarihi için sanatçıların birey öncesi pozisyonlanmalarını arıyor.

20. yüzyıl sanat tarihine giriş derslerinin ilk kuralı:  “Ne görüyorsan onu tam olarak tarif et!”  İşte ekphrasis’in (resimbetim) başlangıç anı.  “Mimari yapıyı doğru anlat!” “Yönleri belirtmeyi unutma!” “Mimari ögelerin, resimsel malzemenin özel isimlerini öğren ve onları bu ‘gerçek isimleri’yle adlandır!” “Tipolojileri ayırt et!” “Dönemine ve üslubuna bağla!” “Yapıyı/ resmi/ heykeli, onu görmemiş olan birinin gözünde canlandırmalısın!”

Corpus Yayınları, üçlemeden derlenmiş  Ekphrasis / Passages Between the Visible and the Sayable / Selected Writings  adlı seçkiyi de dördüncü cilt olarak okuyucu karşısına çıkartıyor. Üçlü ve dörtlü kutulu edisyonlar olarak da hazırlanan, tamamı renkli, yaklaşık 1300 sayfalık dev bir çağdaş sanat kitabı ortaya çıkıyor.
Corpus Galeri, ayrıca Ekphrasis’te işleri değerlendirilen sanatçılardan küçük bir bölümüyle kitap tanıtımına eşlik edecek bir sergi de kurguluyor.
25 Eylül 2018 Salı Saat: 18.00 -20.00 arası
KİTAP TANITIMI
Corpus Galeri
Büyükdere Cad. No: 127 Astoria AVM
B2/03 Esentepe / İstanbul25 Eylül – 25 Ekim 2018
SERGİ : EKPHRASIS 
Corpus Galeri
Ali Elmacı – Burcu Perçin – Cevdet Erek – Ekrem Kahraman – Ferhat Özgür – Genco Gülan – İbrahim Balaban – Kemal Seyhan – Mustafa Duymaz – Selma Gürbüz – Nazım Serhat Fırat

26 Eylül 2018 Çarşamba Saat: 18.00
KİTAP TANITIMI ve SÖYLEŞİ
Moderasyon: Fırat Arapoğlu
Robinson Crusoe 389 Kitabevi SALT Beyoğlu, İstiklal Caddesi, 136/1 Beyoğlu / İstanbul