kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Barış Doğrusöz, Kadist’in yeni sergisinde

24 Şubat 2017

Paris’te bulunan, sanatın yenilikçi bir topluma önemli katkı sağladığına inanan kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan Kadist, 24 Şubat – 16 Nisan 2017 tarihleri arasında “Conceal, cover with sand, replicate, translate, restore” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergiye katılan sanatçılar arasında Pio Abad, Mariana Castillo Deball, Chrysanthi Koumianaki, Alexandra Pirici’nin yanında Türkiye’den Barış Doğrusöz de yer alıyor. Barış Doğrusöz’ün yeni eser üretimine SAHA Derneği destek verdi.

“Conceal, cover with sand, replicate, translate, restore” sergisi, çatışma halindeki nesneleri ele alan sanatsal projeleri ortaya koyarken, aynı zamanda bir araç veya tanık olarak rollerini de inceliyor. Eserlerin farklı evrelerdeki aşamaları, sanatçıların yöntemlerinin vurgulanması için gösterilirken, tarihsel referanslar, mevcut siyasi sorunlara bir cevap ile birlikte sunuluyor.

Barış Doğrusöz’ün videosu, kalenin gömülmesinin bir direniş stratejisi haline geldiği Suriye’deki Europos Dura arkeolojik alanının bir çalışmasını sunuyor. Çıkar çatışmalarını devam ettiren ve sanat ile iktidar arasındaki ilişkiyi vurgulayan uluslararası krizlerle karşı karşıya olduğumuz bu günlerde, yönetim, kültürel miras sorusu ile okunabilir.