kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Barış Doğrusöz SAHA desteğiyle Beirut Art Center’da

18 Mayıs 2018
Beirut Art Center9 Mayıs – 18 Temmuz 2018 tarihleri arasında “Space Edits (the trouble with language)” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Beirut Art Center’da düzenlenen sergiye Türkiye’den davet edilen Barış Doğrusöz‘ün “Interstices, a dizzying array of combinations” adlı yeni eser üretimine SAHA destek verdi.


Barış Doğrusöz, Beyrut’a taşındığı yıl olan 2015’ten beri belirli mimari türleri görsel bir sözlük haline getiriyor. Sanatçı, yollar, köprüler, sınırlar ve ihtilaflı toprakların yanı sıra bütün hassas kurumsal, askeri ve özel binaların etrafında gözlemlenebilir beton bekçi kulübeleri olan ve ‘pillboxes’ (makineli tüfek yuvası) adı verilen askeri yapıların envanterini derledi. Bu yapılar, genellikle yerlerini gizlemek ve sürpriz unsurunu en üst düzeye çıkarmak için kamufle edilir; bir hendek sisteminin bir parçası olabilir ve birbirine kenetlenmiş bir savunma hattı oluşturabilirler. Aynı zamanda birçok yerde mevcut olan bu yapıları gözlemleyen sanatçı, sistemdeki boşlukları adeta ‘ekstropik maskeler’ gibi, diğer bir deyişle, açık kalan, hiç kapanmayan ve askeri mantığa sıkı sıkıya bağlı olan optik aygıtlarmışçasına dizinleme sürecine girmiştir. Doğrusöz, bu üç boyutlu şablon çizimleri aracılığı ile sürekli yeniden yapılandırılan ve mevcut jeopolitik durumlardan oluşan karmaşık özetler ortaya koyar. Bu yapıların tasarım çizimleri, tutamayacağınız, yakalayamayacağınız veya güvenemeyeceğiniz geometrik vektörlerin gölge oyununu yansıtır.

“Space Edits (the trouble with language)” sergisindeki sanatçıların eserleri, metin ile mekânın bedensel deneyimi arasındaki farklı etkileşimleri araştırıyor. Gerçek alan, senaryo, anlatı veya görsel kodlama fikrinden yola çıkılarak içinde barınılan fiziki ve sosyal alanın deneyimlerine dönüştürülüyor. Aynı zamanda bu alan, tipografik işaretler veya onun eşdeğerleri ile değiştirilebilir, yok edilebilir ya da geliştirilebilir.

Sanatçılar: Vito Acconci, Marcel Broodthaers, Guy De Cointet, Richard Artschwager, Claude Closky, Barış Doğrusöz, Geith Al Amine, Jean-Pascal Flavien, David Hammons, Nairy Baghramian, Iman Issa, Nesrine Khodr, Ali Meer, Pallavi Paul, Raqs Media Collective, Ieva Saudargaité, Natascha Sadr Haghighian, Nicholas Bussman ve Roy Samaha.