kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Barış Makinesi EBRD Edebiyat Ödülleri 2019 Uzun Listesi’nde

22 Ocak 2019

British Council ve Londra Kitap Fuarı’nın iş birliğinde 2017 yılında başlayan EBRD Edebiyat Ödülü‘nün 2019 uzun listesi açıklandı.

EBRD Edebiyat Ödülleri’nin uzun liste finalistleri arasında yer alan 10 yazardan biri de Barış Makinesi kitabıyla Özgür Mumcu. 2016 yılında April Yayıncılık tarafından yayımlanan Barış Makinesi, Mark David Wyers tarafından İngilizceye çevrildi ve toplamda yedi dile hakları satıldı. Kitap yakın zamanda Pushkin Press tarafından İngiltere’de ve Random House Germany tarafından Almanya’da yayımlandı.

EBRD Edebiyat Ödülleri, uluslararası edebiyatı desteklemek amacıyla başlatıldı. Bu yıl ikincisi gerçekleşecek EBRD Edebiyat Ödülleri’nde 20.000 Euro para ödülü birinci seçilen yazar ve çevirmen arasında eşit olarak paylaştırılacak. Ödülün üç kitaptan oluşan kısa listesi 18 Şubat’ta duyurulacak ve asıl kazanan 7 Mart’ta EBRD’nin genel merkezinde düzenlenecek törende duyurulacak.