kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

BASE’nin 4. edisyonu başlıyor

20 Kasım 2020

Yeni mezun sanatçı adaylarını profesyonel hayata geçişlerinde destekleyen BASE‘nin 4. edisyonu, 20 – 25 Kasım 2020 tarihleri arasında Tophane-i Amire’de “Uzak Yakın” temasıyla gerçekleşecek. Sergide bu yıl 22 şehir ve 32 üniversiteden 102 sanatçı yer alıyor.

BASE, bu yıl T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi paydaşlığı ve Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi ev sahipliğinde, Kale Grubu ve TEB Özel Bankacılık eş sponsorluğunda ve Digilogue’un dijital sanat partnerliğinde gerçekleşecek

2020 seçkisi için 76 üniversiteden 1194 başvuru alan BASE’de seçici kurul değerlendirmesiyle, resim, video, heykel, yerleştirme, fotoğraf, seramik, cam ve grafik tasarım gibi pek çok farklı sanat dalından 117 yaratıcı üretim yer alacak.

BASE 2020’nin seçici kurulunda, Ayşe Erkmen, Ayşe Umur, Azade Köker, Derya Yücel, Eda Berkmen, Gökşen Buğra, Lalin, Akalan, Leyla Gediz, Meriç Hızal, Moiz Zilberman, Nancy Atakan, Onur Gökalp, Öner Kocabeyoğlu, Osman Erden, Saruhan Doğan, Vahap Avşar, Yusuf Sevinçli gibi Türkiye sanatına yön veren, alanında uzman isimler bulunuyor.

Güzel Sanatlar fakültelerinden yeni mezun genç sanatçı adaylarının farklı bakış açılarıyla ürettiği eserleri hem fiziksel hem de sanal alanda sanatseverlerle buluşturacak olan BASE, sanat dünyasının değerli isimlerini ağırlayacak olan ‘’BASE Talks’’ programını da bu yıl ilk defa çevrimiçi platforma taşıyor ve dileyen herkese diledikleri yerden ilham verici konuşmaları dinleme imkanı sunuyor.

20’yi aşkın panelde yaklaşık 30 konuşmacıyı ağırlayacak olan ‘’BASE Talks’ programı, internet sitesinden canlı olarak takip edilebilecek. Bu yıl “BASE Talks”ta şimdiden yerini alan isimler arasında Adnan Yıldız, Ali Kerem Bilge, Ayda Elgiz, Berat Işık, Burak Delier, Cins, Çelenk Bafra, Derya Yücel, Didem Yazıcı, Elmas Deniz, Ergin Çavuşoğlu, Günnur Ozsoy, Huo Rf, Leman Sevda Darıcıoğlu, Melek Gencer, Melis Terzioğlu, Nermin Kura, Nermin Saybaşılı, Selim Birsel, Serkan Özkaya, Serkan Taycan, Tansa Mermerci Ekşioğlu, Vahit Tuna, Yekhan Pınarlıgil gibi isimler yer alıyor.

Genç sanatçı adaylarına üretimlerini sergileme ve sanat dünyasının önde gelen isimleriyle birebir tanışma alanı yaratmayı amaçlayan BASE, aynı zamanda sanatseverler ve yaratıcı endüstrilerin de genç yetenekleri keşfetmesine aracı olmayı amaçlıyor.