kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Bauhaus Dessau Foundation’dan açık çağrı

19 Mart 2019

Bauhaus Dessau Foundation, 12 Haziran – 9 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Bauhaus Lab 2019 için açık çağrıda bulunuyor. Açık çağrıya başvurmak için son tarih 15 Nisan 2019.

Mimarlık, tasarım, küratöryal çalışmalar ve sanat ve tasarım tarihi alanında çalışan genç profesyoneller başvurabilir. Katılım ücretsiz ve tüm katılımcılara Bauhaus Dessau’da çalışma alanı sağlanacak. En fazla 8 katılımcı uluslararası bir jüri tarafından seçilecek.

1936 yılında, bir yıl önce Londra’ya göçen Marcel Breuer, Isokon Furniture Company için bir masa tasarladı. Masa, Breuer’in komşuları ve yenilikçi çocuk kitaplarının yazarları olan Gilbert ve Winifred “Mainie” Cousland tarafından Victoria and Albert Museum’a miras olarak bırakıldı. Şimdi ise V&A’de yer alan Bauhaus objelerinin kapsamlı koleksiyonunu bir parçası.

The Bauhaus Lab “Out of the suitcase: A dispersed collection”, bu koleksiyondan seçilmiş parçaları çalışacak ve kökenleri ve göç hareketlerini, sergi kariyerlerini ve tarih yazımını araştıracak. Araştırma bulguları Bauhaus Building’de deneysel bir sergide sergilenecek ve Aralık 2019’da gerçekleşecek Collecting Bauhaus konferansına bir katkı sağlayacak.