kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

BE Contemporary’de yeni sergi: “Füzyon”

9 Temmuz 2021

BE Contemporary Art Gallery, 10 Temmuz – 16 Ağustos 2021 tarihleri arasında çağdaş sanatçı Uğur Çakı’nın farklı medyumlarla ürettiği eserlerinin ilk defa bir arada sergileneceği “Füzyon” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. “Füzyon” sanatçının doğduğu ve büyüdüğü semt olduğu için onda özel bir yeri olan, geriye dönüp başlangıç noktasına bakabildiği ve huzurla özdeşleştirdiği Urla’daki ilk kişisel sergisi.

“Füzyon” sergisi, Uğur Çakı’nın farklı dönemlerde üretmiş olduğu gerçeküstü bronz heykellerini, pop art resimlerini, yerleştirmelerini ve hazır üretim çalışmalarını bir arada deneyimleme imkânı sunuyor. Malzeme çeşitliliği ve bu malzemeleri kullanıştaki ustalığını konuşturmak üzere hazırladığı bu sergi, Uğur Çakı’nın farklı dönemlerine ışık tutuyor.

Uğur Çakı, sanat teknikleri ve hayal kurma teknikleri arasında bir bağlantı kuruyor. Anlatmak istediği hikâye ya da hayalin niteliklerine ya da yansıtmak istediği kavrama göre malzemeyi ve gerektirdiği tekniği seçiyor.

Antik Yunan’dan günümüze zamanın geçişi, Uğur Çakı’nın eserlerinin arkasındaki ilham kaynağı. Sergideki çeşitli parçalar gerçeküstü ile renklendirilmiştir: bir tekerlekli sandalyenin kanatları çıkmıştır; el bombaları çiçek açmıştır… Sanatçının sanat ve kültür tarihinden etkileri bir arada kullandığı eserleri, gündelik hayattan hikâyeleri eski çağlardan kalma hikâyelerle birleştiriyor.