kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

BE Contemporary’de yeni sergi: ‘Var ve Yok’

9 Kasım 2022

BE Contemporary, 8 Ekim – 22 Kasım 2022 tarihleri arasında Gülfem Kessler‘in ‘Var ve Yok’ başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının pandemi döneminde ve en son ürettiği işlerinden oluşan sergi, “var olma” ve “yok olma”nın keskin ayrımı ve bütünleşik devinimini bu kavramların çeşitli veçheleri ile ele alıyor.

Sergiye, sanatçının yakın arkadaşı, yazar Bahar Erkum’un metni eşlik ediyor. Metin, Kessler’in üretim sürecinin bir parçası olarak gördüğü yazar arkadaşlarıyla yaptığı buluşmaların bir yansıması olarak sergiye yeni bir katman katıyor.

İkili, bu buluşmalarda pandemi sürecini ve etkilerini yoğun bir şekilde ele alırken serginin adını ve temasını belirleyen trajik bir kayıp yaşanıyor. Pandemi sonrası hareketlenen hayat ile bir anda gelen bir kaybın ekseninde, var olma ve yok olma arasında salınan, birbiriyle ilişkilenen ve birbirinden kopan eserlerin oluşturduğu bir anlatı ortaya çıkıyor.

Pigmenti kendisi için her zaman başlangıç noktası olarak alan Kessler, sergide yoğun renk kullanımıyla öne çıkıyor. Son zamanlarda pratiğinde siyah-beyaz çalışmalarıyla daha çok karşılaştığımız sanatçı bu geçişi, sanatçının her zaman devinim hâlinde olması gerekliliğine bağlıyor.