kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Beats by Girlz Türkiye başlıyor

4 Haziran 2021

Kendi müziğini yapmak isteyen genç kadınlara ücretsiz eğitim olanağı yaratan New York merkezli müzik programı ve kolektifi Beats By Girlz’ün Türkiye ayağı başlıyor.

Teknolojiyi kullanarak DJ, prodüktör ve besteci olmak isteyen genç kadınlara yönelik yenilikçi müzik eğitimi sunacak Beats By Girlz Türkiye, 10 Haziran’da yapılacak ve yerli müzik sektöründen yaratıcı kadınların sohbetleri ve performanslarıyla katılacağı çevrimiçi buluşma ile ‘merhaba’ diyecek. Beats By Girlz Türkiye’nin Haziran ayı sonunda başlayacak ve 14-25 yaşlarındaki bütün kadınlara açık atölyelerine son başvuru tarihi 20 Haziran 2021.

Program, genç kadınların müzik becerilerini, hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri bir dünya yaratmaya çalışırken, müziklerini ve kariyelerini geliştirmelerinde onlara rehber olmayı da amaçlıyor. Beats By Girlz Türkiye, müzik profesyonelleri, sivil toplum örgütleri ve özel sektörle ortaklaşa üreteceği proje ve etkinliklerle, müzik sektöründe yeterince temsil edilmeyen kadınların görünürlüğüne yönelik çalışmalar da yürütecek.

2013’te New York merkezli bir girişim olarak başlayan ve bugün 27 ülkede faaliyet gösteren müzik programı ve kolektifi Beats By Girlz’ün Türkiye ayağı Haziran’da başlıyor. Kendi müziğini yapmak isteyen genç kadınlara ücretsiz eğitim olanağı sağlayacak Beats By Girlz Türkiye, 10 Haziran Perşembe akşamı yapılacak ve yerli müzik sektöründen yaratıcı kadınların sohbetleri ve performanslarıyla katılacağı çevrimiçi buluşma ile ‘merhaba’ diyecek. 14-25 yaşları arasındaki genç kadınlara yönelik ücretsiz düzenlenecek atölyeler ise Haziran sonunda, pandemi koşullarında çevrimiçi yapılacak.

Direktörlüğünü yapımcı, ses tasarımcısı ve müzisyen Beril Sarıaltun’un yürüteceği Beats By Girlz Türkiye, genç kadınlara müzik yoluyla neler yapabileceklerine dair yeni ufuklar geliştirmenin yanı sıra, sanatın gücüyle kendilerini keşfedecekleri, ileride kariyerlerine dönüşebilecek bir yolda onlara rehberlik de yapacak. Müzik profesyonelleri, sivil toplum örgütleri ve özel sektörle ortak projeler üretecek program, yeterince temsil edilmeyen kadın müzisyenlerin görünürlüğüne yönelik çalışmalar da yürütecek.

Ünlü müzik konservatuarı Berklee College of Music’in desteklediği ve tüm dünyada eş zamanlı olarak geliştirilen bir müzik eğitimi programına sahip olacak Beats By Girlz Türkiye, dijital müzik programları, müzik teorisi, şarkı sözü yazımı, bestecilik, ses mühendisliği gibi birçok farklı alanda, genç kadınlara ücretsiz müzik eğitimi verecek.