kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Beats By Girlz Türkiye Festivali başlıyor

4 Kasım 2022

Müzik endüstrisinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için kendi müziğinin peşindeki, kendi hikâyesini anlatmak isteyen genç kadınları destekleyen bir müzik ve teknoloji girişimi olan Beats by Girlz Türkiye tarafından alternatif bir müzik ve teknoloji buluşması olarak plânlanan Beats By Girlz Türkiye Festivali, ‘Eşit, Kapsayıcı ve Birlikte’ başlığı ve #BuFestivalBizim sloganı ile 4 – 6 Kasım 2022 tarihleri arasında YapıKredi bomontiada‘da düzenleniyor.

Atölye, konuşma, DJ performansı ve konserlerle ücretsiz olarak gerçekleşecek festival, pek çok yaratıcı alanda tüm renklerin aynı canlılıkta parladığı bir dünya yaratıyor ve bunu kutlamak için yola çıkıyor. Festival, dünya çapında ünlü sanatçıları ve Türkiye’nin her bölgesinden müzisyen,, teknoloji uzmanı ve eğitimcileri buluşturarak Türkiye çapında toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten bir müzik ve teknoloji topluluğu yaratmayı amaçlıyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında CultureCivic: Kültür Sanat Destek Programı’nın desteğiyle gerçekleşen “Bir Festival Yaratmak” atölyelerinde Beats by Girlz Türkiye Festivali’nin ön hazırlık süreci konuşulmuş ve festivalin ilk tohumları atılmıştı. Festivalde günlük 5.000 olmak üzere üç gün boyunca toplam 15.000 kişili bir katılım bekleniyor; çevrimiçi etkinlikler ve izlemelerle birlikte toplam 30.000’e yakın tekil etkileşim öngörülüyor.

Festival, her şeyi birlikte deneyimlemeyi hedefliyor ve #birlikte etiketiyle tüm ziyaretçileri birlikte öğrenmeye, düşünmeye, güçlenmeye ve eğlenmeye davet ediyor. DJ performansları ve konserler, festivalin coşkusunu zirveye çıkaracak. Ayrıca Beats By Girlz Türkiye Festivali atölye, konuşma ve forumlarıyla hem yerel hem de global müzik sahnesinin yaratıcı isimlerini buluşturan bir platforma dönüşecek.

Festival kapsamında canlı performanslar ile Melike Şahin, DJ Jilet Sebahat ve DJ Jamz Supernova’nın yanı sıra, #localbeats başlığı altında yerli müzik sahnesinin kadın müzisyenlerini birlikte göreceğimiz, Duygu Soylu, Dilhan Şeşen, Simge Pınar, Ceren Gündoğdu, Seda Erciyes ve Rewşan Çeliker gibi isimlerin sahne alacağı konserler gerçekleşecek. Elif Dikeç’in müzik yönetmenliğinde gerçekleşecek konserde orkestrada Nihal Saruhanlı, Yasemin Özler, Seda Kireççi, İpek Ektaş yer alacak. Ayrıca BBGzpresents Keşif Sahnesi’Nde Damla Durakçay, Bîdar gibi müzik kariyerlerinin başındaki genç kadın sanatçılar sahne alacak.

Festivalin #birlikte seçkisinin bir parçası olan ve ücretsiz düzenlenecek olan atölyeler genç kadınların istek ve ihtiyaçlarına göre belirlendi. Atölyelerin içerikleri arasında müzikten kodlamaya, fotoğrafçılıktan DJ’liğe çeşitli konu başlıkları yer alıyor. Ayrıca Türkiye’de yerli sahnenin yaratıcı kadınlarını, yeni jenerasyon müzisyenlerle buluşturan geribildirim buluşmaları da olacak. Festivalin #birlikte seçkisinin bir başka parçası ise konuşma ve forumlar. Festival katılımcılarını bir araya getirerek ilham verici ve yenilikçi bir paylaşım alanı yaratma hedefiyle yola çıkan konuşma ve forumlar, festival kapsamında ücretsiz olarak düzenlenecek.

British Council Türkiye iş birliğinde ilk kez geçtiğimiz dönemde hayata geçirilen ve aynı adlı bir albümle ve belgeselle tüm dijital müzik platformlarında paylaşılan “Benim Şehrim Benim Sesim” projesi Beats By Girlz Türkiye Festivali ile birlikte tekrar şehre dönüyor. Türkiye’nin farklı yerlerinden kadınların yaşadıkları şehirleri müzikleriyle yorumladıkları albümle Birleşik Krallık ve Türkiye’de çok ses getiren projeye ikinci edisyonunda, Birleşik Krallık’tan Saffron Records eşlik ediyor.

Teknolojinin sunduğu çözümler yaşadığımız dünyayı dönüştürüp geliştirirken yaratıcı endüstrilerin de pek çok alanda önünü açıyor. Hatta bu endüstriler çözümlerin yaratılmasında bizzat rol oynuyor. Festivaldeki bir diğer özel projelerden Ideathon, 5-6 Kasım tarihlerinde #birlikte çözüm üretme hedefiyle yola çıkacak.

Özel projelerden Fest-Digital başlığı altında Istanbul Blokchain Women içerik ortaklığıyla NFT sergisi, Gözde Mutluer’in öncülüğünde kurulan Disyon projesi kapsamındaki sanatçıların eserlerinden oluşan bir seçki ve Istanbul Nightlife Projesi özel sergisi yer alacak.