kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Bengi Ünsal Londra’da yer alan Çağdaş Sanatlar Enstitüsü’nün (ICA) yeni direktörü oldu

14 Ocak 2022

2016 yılından beri Southbank Centre‘da görev alan Bengi Ünsal, 2022 yılının Mart ayından itibaren Londra’da yer alan Çağdaş Sanatlar Enstitüsü’nün (ICA) yeni direktörü olarak görev alacak. Bengi Ünsal, Wolfgang Tillmans’ın başkanlığında atanan ve 55 yılın ardından kuruluşun ilk kadın direktörü olarak görevi devralacak ve ICA’ya 75. yıl dönümünü kutlamaya hazırlandığı dönemde katılacak.

Ünsal, 2016 – 2021 yılları arasında ICA Direktörü olarak görev yapan Stefan Kalmár’dan görevi devralacak. Ünsal’ın gelişi, organizasyon için yeni bir dönemin başlangıcını olduğu kadar, farklı sanat dallarını, mecraları ve ICA’nın The Mall’da yer alan binasındaki tüm alanlarını kapsayan çok disiplinli programını yeniden bir dengeye oturacağını müjdeliyor.

ICA’nın başarılı görsel sanatlar, film ve eğitim programlarının yanı sıra Ünsal, daha kapsamlı canlı performanslar sunmak üzere programın yapımı ve sahnelenmesi için çalışacak; ICA’nın yakın zamanda başlayan akşam programlarının başarısı üzerine yeni içerikler ekleyecek ve Cinema 3 dijital platformunun lansmanı ile COVID-19 salgını sırasında büyüyen dijital sanatlar programını daha da geliştirecek.

Bengi Ünsal, Southbank Centre’daki görev süresi boyunca, eleştirmenlerden beğeni toplayan 200’den fazla güncel performansın yer aldığı, yıl boyunca devam eden bir programdan sorumlu oldu. Sorumlulukları arasında konuk küratörler MIA (2017), Robert Smith (2018), Nile Rodgers (2019) ve Grace Jones (2020 için planlandı, COVID-19 nedeniyle 2022’ye ertelendi) ile her yıl gerçekleşen Meltdown festivalini yönetmek; çok disiplinli sanatsal yeniliklere adanmış bir seri olan Purcell Sessions dâhil olmak üzere yeni girişimler başlatmak; Southbank Centre’in ilk gece etkinliği serisi olan Concrete Lates, ve İngiltere ve dünya müziğinde keşfedilmemiş en iyi yetenekleri sunan prestijli kamuya açık performans platformu futuretense yer aldı. Ünsal ayrıca, koreograf Holly Blakey, besteci Mica Levi ve Vivienne Westwood’un tasarımcısı Andreas Kronthaler’ı bir araya getiren Cowpuncher (2018) ve Cowpuncher My Ass (2020) gibi projelerde görev aldı.

Ünsal, 2016 yılında Southbank Centre’a katılmadan önce, İstanbul’un çok amaçlı canlı performans mekânı Salon İKSV’de Direktör görevini yürüttü. Ünsal, Salon İKSV fonunun yüzde yüzünü tamamen marka ortaklıkları, sponsorluklar ve bilet gelirleriyle başarıyla toplayarak markayı sıfırdan inşa etti. Salon İKSV’den önce Doublemoon Records’ta Genel Müdür olarak çalıştı, kendi etkinlik şirketini yönetti, İKSV’de İstanbul Caz Festivali Direktör Yardımcısı olarak çalıştı, çeşitli radyo ve TV müzik kanallarının yanı sıra, Universal Music ve BMG’de görev aldı. Ünsal ayrıca Music Venue Trust ve Nest Collective’in mütevelli heyeti üyesi.

ICA’nın yeni Direktörü Bengi Ünsal: “Benim ve diğer pek çok kişi için ilham kaynağı olan, çağdaş sanatlar alanında dünyanın en ikonik ve yenilikçi organizasyonlardan birine katılmaktan son derece gurur duyuyorum. İş, yaşam, dünya ve bağlantı kurma hakkında bildiğimiz her şeye meydan okuyan bir dönemden geçiyoruz. Böyle bir sorgulama döneminde, her şeyi anlamlandırmamıza yardımcı olacak kültür, sanat ve ifade alanlarının korunması hayati önem taşıyor. Kültür kurumlarımızın, sanatçıların tam da bunu yapmasına izin veren platformlar olması gerekiyor. Günümüz sanatçıları, ifade biçimleri yalnızca hayal güçleriyle sınırlı olan, türler arasında akışkan ve dünya ile bağlantılı bireylerden oluşuyor. ICA, mekânlarının ve uzmanlarının çeşitliliği ile bu sanatçıların yaratması ve ilham vermesi için bir yuva; hızla gelişen toplulukların daha doğru bir şekilde temsil edildiği ve hoş karşılandığı bir alan; yaratıcı karşılaşmalar için bir merkez olabilir. Sonuçta, ICA’nın bizlere mirası budur. Burası, 75 yıldır Independent Group’tan müzisyenlere, film yapımcılarına ve düşünürlere kadar, her alandan sanatçıların cesur olabileceği ve statükoya meydan okuyabileceği bir yer oldu. ICA’nın geleceğini bağımsız, çağdaş sanat ve kültür için bir platform ve küresel çapta kültürel ifadenin merkezi olarak şekillendirmek üzere harika yeni iş arkadaşlarım ile birlikte çalışmak için sabırsızlanıyorum.” 

ICA’nın Başkanı Wolfgang Tillmans: “Çalışma arkadaşlarım ve ben, ICA’nın tarihindeki bu önemli anda Bengi’nin bize katılmayı kabul etmesinden dolayı çok heyecanlıyız. Bengi, buraya ve şimdiye odaklanmış bir içerikle kurumu çok disiplinli altın çağına geri götürecek, tüm sanat formlarını ve binamızın tüm alanlarını kapsayacak bir programı nasıl şekillendireceğine dair fikirlerini ve planlarını geliştirmeye ve paylaşmaya şimdiden başladı bile. Bengi’nin ICA’ya neler katacağını görmek için sabırsızlanıyorum.”

Çağdaş Sanatlar Enstitüsü (Institute of Contemporary Arts)
Çağdaş Sanatlar Enstitüsü (ICA), çağdaş kültürdeki en zorlu tartışmaları destekleyen bağımsız bir kuruluştur. ICA, Birleşik Krallık’ın coğrafi kalbi olan The Mall‘daki yerleşkesinde, 21. yüzyılın zorluklarına hitap eden bir program sunuyor: Çığır açan sergiler, performanslar, bağımsız filmler ve dünyanın önde gelen düşünürlerinin konuşmaları. 1946 yılında sanatçılar, şairler ve onların destekçilerinden oluşan bir kolektif tarafından kurulan ICA, pop art’ın gelişmesinde çok önemli bir rol oynadı ve punk, performans sanatı ve bağımsız sinemanın rotasını belirledi. ICA, bir İngiltere Sanat Konseyi Ulusal Portföy Organizasyonudur (Arts Council England National Portfolio Organisation) ve İngiltere Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı’nın yönetimindeki Kültürel Koruma Fonu tarafından desteklenmektedir.