kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Benim Şehrim, Benim Sesim” albümü, dijital müzik platformlarında yayınlandı

31 Mart 2022

Müzik endüstrisinde cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalar yürüten Beats By Girlz Türkiye tarafından yapımcılığı üstlenilen ve sözünden müziğine tamamı kadın müzisyenler tarafından yazılmış 12 özgün şarkıdan oluşan Benim Şehrim, Benim Sesimalbümü, dijital müzik platformlarında yayınlandı. ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ albümünü Apple Music, Deezer ve Spotify’da dinleyebilirsiniz.

Albüm, Türkiye’nin farklı şehirlerinden farklı müzik deneyimlerine sahip genç kadınları bir araya getiriyor. Beats By Girlz Türkiye’nin açık çağrı sonucu seçtiği 10 genç kadın müzisyen ile Ocak-Şubat aylarında ücretsiz düzenlediği atölyenin ürünü olan albüm, kadınların yaşadıkları şehirle ilişkilerini müzikle anlatmaları ve şehrin seslerinden ilhâm alarak kendi müziklerini yaratmaları amacıyla hazırlandı.

Küratörlüğünü Türkiye’den Beril Sarıaltun ile Birleşik Krallık’tan müzisyen ve eğitimci Mandy Wigby’nin birlikte yaptığı albümün yapım sürecini anlatan belgesel de gelecek hafta Beats By Girlz Türkiye’nin YouTube kanalında yayınlanacak.

Adile Yadırgı’nın sessel bir hafıza alanı olarak belirlediği Tarlabaşı’dan ilhâmla yazdığı ve söylediği “Tarlabaşı Kadans”, Aslı Gabuk’un Nişantaşı-Feriköy arası bir rotada yaşadıklarını anlattığı “İz”, Bahar Çalışkan’ın müziğini yaptığı ve sözlerini Aslı Kazak ile birlikte yazdıkları “Uyanış”, Beyza Tuluk’un İzmir Kemeraltı’ndan ve eski Türk mitolojisinden ilhâmla yazdığı “Reborn”, Dolphin Drama’nın Kilyos doğasını kutladığı “Seclusion”, Epifani Nota’nın Karaköy’ün hafızasını yakalamaya çalışan ve sokak müzisyenlerinin de katkıda bulunduğu “Bu Şehrin Beni Anlamaya”, İrem Arslan’ın hikâyesi Kadıköy vapur iskelesinde geçen “Gelgit”, İrem Dinçer’in İstanbul’daki Oyuncak Müzesi’nde kaydettiği “Mystery of Toys”, Nil’den’in su kültürü, Türk musikisi ve edebiyatından yararlanarak bir araya getirdiği elementleri, caz ve soundscape çalışmalarıyla birleştirdiği “A Night in Göksu”, Rosa Serpil Yokus’un Beyoğlu’nda yaşama tutunmaya çalışan bir kuşun hikâyesini anlatan “Kuşun Kafesi” adlı şarkıları dinleyebileceğiniz albümde ayrıca, Beril Sarıaltun’un Ezgi Karadayı’nın eşliğinde kaydettiği “Kuzgun” ve Mandy Wigby de yüz yıllar önce İrlanda’dan göçmüş annesinin köklerini araştırdığı şarkısı “Warp & Weft” de yer alıyor.

Beril Sarıaltun, koordinatörlüğünü de yaptığı “Benim Şehrim, Benim Sesim” projesinin farklı müzik deneyimlere sahip kadınların kendi müzik prodüksiyonlarını gerçekleştirmelerine olanak sağladığını söylüyor: “Müzik endüstrisinde kadınların bestecilik, aranjörlük ve prodüktörlük deneyimleri yerel ve uluslararası ölçekte çok düşük yüzdelerle hesaplanıyor. % 2’yi bulmayan rakamlarda her kadının hikâyesinin bambaşka olduğu ve kadınlık deneyimleri açısından da eşitsizlikler yaşandığı düşünüldüğünde kat edilmesi gereken yol oldukça uzun. Bu yüzden bu proje, kadınların müzik hikâyelerine sahip çıkmakla da ilgili. Bu alanda dinleyeceğiniz eserlerin tamamı kadın müzisyenler tarafından yazıldı ve bestelendi. Çoğunluğu için ilk müzik prodüksiyon deneyimi olan bu projede kadınlar yüzdelere kocaman bir selam gönderiyor. Gerçekten de büyük bir selam…”

British Council Türkiye’nin yürüttüğü Kültürde Kadın Gücü Destek Programı kapsamında hayata geçirilen atölye ve mentorluk programı Benim Şehrim, Benim Sesim, 22 Ocak – 25 Şubat 2022 tarihleri arasında hem çevrimiçi hem de İstanbul’da fiziki koşullarda yapılmıştı. Manchester merkezli bağımsız müzisyen, ses tasarımcısı, müzik yapımcı ve eğitmen Mandy Wigby ile İstanbul merkezli müzisyen, müzik yapımcısı ve ses tasarımcısı Beril Sarıaltun’un eğitmenliği ve mentorluğunda çalışan katılımcılar, geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’da da canlı performans gerçekleştirerek şarkılarını ilk kez dinleyicilerle buluşturdular.