kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

‘Benim Şehrim, Benim Sesim’ programı için başvurular başladı

29 Kasım 2021

Beats By Girlz Türkiye tarafından düzenlenen ve British Council Türkiye’nin Kültürde Kadın Gücü Destek Programı kapsamında hayata geçirilecek, Türkiye’den kariyerinin henüz başındaki genç kadın müzisyenlere açık olacak atölye ve mentorluk programı ‘Benim Şehrim, Benim Sesim’, 22 Ocak – 25 Şubat 2022 tarihleri arasında çevrimiçi ve fiziksel olarak gerçekleşecek.

Program, genç kadınların kimi zaman kısıtlandığı, kimi zaman da özgür hissettikleri şehir yaşamlarını müzikle ifade edebilmelerini ve yaşadıkları şehrin seslerinden ilhâm alarak kendi müziklerini yaratmalarını hedefliyor. Türkiye’den bütün genç kadın müzisyenlere açık olan program için başvurular başladı. Son başvuru tarihi 22 Aralık 2021.

Seçilecek 20 katılımcı, program sayesinde, ses tasarımının temel ilkelerinin öğretileceği atölye ve mentorluk oturumlarına ücretsiz katılma şansını yakalayacak. Birleşik Krallık’tan bağımsız müzisyen, ses tasarımcısı, müzik yapımcısı ve eğitmen Mandy Wigby ile Beats By Girlz Türkiye’nin kurucusu da olan İstanbul merkezli müzisyen, müzik yapımcısı ve ses tasarımcısı Beril Sarıaltun’un eğitmenliği ve mentorluğunda gerçekleşecek programa katılanlar ayrıca, Mart 2022’de yapılacak WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul kapsamında canlı performans sunacak ve özgün bestelerinden oluşan ortak bir albüm de yayınlayacaklar.

New York merkezli Beats By Girlz ağının Türkiye ayağı olarak Haziran 2021’de çevrimiçi düzenlenen bir buluşma ile çalışmalarına başlayan Beats By Girlz Türkiye, yerli müzik sektöründe yeterince temsil edilmeyen kadın müzisyenlerin görünürlüğüne yönelik çalışmalar yürütüyor. Yıl boyunca düzenlediği atölyelerle, kendi müziğini yapmak ve yeteneğini geliştirmek isteyen genç kadınlara yönelik ücretsiz eğitim olanağı sağlayan kolektif; müzik profesyonelleri, sivil toplum örgütleri ve özel sektörle ortak projeler üretmeyi sürdürüyor.