kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Bergama Tiyatro Festivali programı açıklandı

12 Temmuz 2021

BERaBER ve 3dots tarafından düzenlenen Bergama Tiyatro Festivali, bu yıl 2. kez 26 – 29 Ağustos 2021 tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi ve Bergama Kültür ve Sanat Vakfı (BERKSAV), Bergama Ticaret Odası (BERTO) ile Ne Yerde Ne Gökte Derneği’nin destekleriyle gerçekleşecek.

Türkiye’deki ve dünyadaki güncel sahne sanatları örneklerini seyirci ile Bergama’nın kendine has atmosferinde buluşturmayı hedefleyen festivalde; dört gün boyunca yoğun ve keyifli bir program yer alacak. Festival ayrıca Bergama ve çevresinden amatör – profesyonel ekiplere de alan açıyor.

Festival kapsamında, katılımcıları Bergama’nın simgeleşmiş mekânlarında özel bir seyir deneyiminin yanında; kültür, sanat, tarih ve güncel olayların performans sanatları aracılığıyla tartışmaya açıldığı bir atmosfer bekliyor.

Direktörlüğünü Eren Arıkan’ın üstlendiği festivalin ulusal programı kapsamında; DasDas’ın çok sevilen oyunu Vahşet Tanrısı, prömiyerini Bergama Tiyatro Festivali’nde yapacak olan Kumabaracı50 yapımı Demiryolu Hikâyecileri ile yine prömiyerini festivalde yapacak olan Mekan Artı Berlin ortak prodüksiyonu Uzak gibi tiyatro oyunları sahnelenecek.

Festivalde ayrıca farklı disiplinlerden konuklar da yer alacak. Hareket noktası olarak aldığı Büyük Bergama Sunağı’nı sesli mimari ve performanslar ile yeniden yorumlayan Cevdet Erek, bu yorumların ilki olan Bergama Stereo’yu 2019’da Ruhrtrienale kapsamında Bochum’da ve Berlin’de Hamburger Bahnhof Müzesi’nde sergilemişti. Sanatçı, projenin Bergama’da gerçekleşecek uzun soluklu olması plânlanan devamının ilk adımlarını festivalde sergileyecek.