kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Berlin Film Festivali’nden toplumsal cinsiyet eşitliği adımı

25 Ağustos 2020

Önümüzdeki yıl 11 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında 71.‘si düzenlenmesi plânlanan Berlin Film Festivali (Berlinale), yaptığı açıklama ile festivalin gelecek yıl fiziksel bir etkinlik olarak gerçekleştirileceğini ve Europan Film Market’in (EFM) ise hem fiziksel hem dijital olarak hibrit bir yapıda plânlandığını belirtti.

Festival yönetimi ayrıca 2021 yılından itibaren oyuncu ödüllerinde kadın ve erkek kategorilerini kaldıracağını ifade etti. Berlinale, Yarışma kapsamında uluslararası jüri tarafından verilen ödülleri yeniden düzenledi. 2021 yılından itibaren ilk defa performans ödülleri cinsiyet ayrımı gözetmeyen bir şekilde tanımlanacak. “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Kadın Oyuncu” ödülleri yerine “En İyi Lider Performans” ve “En İyi Yardımcı Performans” için Gümüş Ayı ödülleri her biri cinsiyet ayrımı gözetmeden verilecek. Buna ek olarak “Gümüş Ayı Jüri Ödülü” yeni bir ödül kategorisi olarak yer alacak.

Eski “Gümüş Ayı Alfred Bauer Ödülü”, ilk Berlinale direktörü Alfred Bauer’ın Ulusal Sosyalizm altındaki pozisyonuna ilişkin yeni bulgular nedeniyle 2020’de askıya alındı ​​ve ödülün gelecekte  verilmemesi kararlaştırıldı. Harici bir uzman tarafından Alfred Bauer üzerine yapılan tarihsel çalışmanın değerlendirmesi de yaz sonunda hazır olacak ve daha sonra yayınlanacak.

Festival kapsamında ayrıca 2021 yılından itibaren Generation bölümünün, Generation Kplus ve Generation 14plus adlı iki yarışma programında yalnızca en az 60 dakikalık uzun metrajlı filmleri göstereceği ve kısa filmleri göstermeyeceği de kararlaştırıldı.