kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Berlinale’de European Film Market’te Türkiye Sineması tanıtılıyor

14 Şubat 2022

Bu yıl 72. kez düzenlenen Berlinale – Berlin Uluslararası Film Festivali, 10 – 21 Şubat 2022 tarihleri arasında Berlin’de gerçekleşiyor. Etkinliğin festival bölümü fiziksel olarak gerçekleşirken, European Film Market (EFM) bölümü ise çevrimiçi olarak düzenleniyor.

European Film Market kapsamında Türkiye sinemasının uzun metraj, kısa metraj ve belgesel türlerindeki en yeni ve geliştirme aşamasında olan projeleri tanıtılırken Türkiye filmleri uluslararası arenada görücüye çıkacak. Festivalde bilgi ve teknoloji aktarımı, yerel fon kaynaklarına erişim, potansiyel pazarlar oluşturulması ve tanıtım faaliyetlerinin gelişmesi gibi sebeplerle sinema sektöründe oldukça önemli hâle gelen ortak yapım ve proje imkânları da görüşülecek.

Berlin Film Festivali’nde ayrıca yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren “Yabancı Film Yapım Desteği” uluslararası film yapımcılarına anlatılacak. Destek ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin bu alandaki rekabet gücünün artacağı ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olacağı öngörülüyor.