kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Beykoz Kundura’dan yeni platform: KunduraLab

26 Ocak 2021

Beykoz Kundura’nın performanstan belgesel sinemaya, felsefeden antropolojiye, farklı disiplinlerin izinde tartışma ve üretim olanakları yaratmayı amaçlayan yeni platformu KunduraLab başlıyor.

Beykoz Kundura’yı sanat odaklı bir düşünce ve üretim merkezine dönüştürmeyi amaçlayan programın ilki ise FelsefeLab olacak. Beykoz Kundura’nın kürasyonlarından yola çıkarak felsefi yöntemlerin izinde kavramları anlamaya ve okumaya davet eden FelsefeLab, 28 Ocak’ta akademisyen Dr. Umut Eldem’in “İnsan bir yapay zekâ mıdır? başlıklı konuşması ile başlayacak ve 2021 yılı boyunca yapay zekâdan bilimkurgu sinemasına, merak uyandırıcı konular etrafında şekillenecek programıyla tartışma ve keşif fırsatları sunacak.

Yapay zekânın felsefesi

28 Ocak Perşembe günü gerçekleşecek konuşma, Kundura Blog’da çevrimiçi gösterimi süren ​Uncanny Valley / Tekinsiz Vadi adlı oyundan yola çıkacak ve Hubert Dreyfus, Jacques Derrida, Benjamin Libet gibi düşünürlerin izinden giderek teknoloji felsefesi, davranışçılık, özgür irade, felsefi antropoloji gibi kavramları tartışmaya açacak.

FelsefeLab’in Dr. Umut Eldem ile konuşma serisi 4 Şubat’ta Yapay Zekâ Hakları”, 18 Şubat’ta da Geleceğin Sentetik Dünyası” başlıklı konuşmalarla devam edecek.