kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Beyoğlu Sineması’nı yaşatmak için bir araya geliyoruz

4 Temmuz 2017

1989’dan bu yana kapısı sokağa açılan sinema sloganıyla tanınan Beyoğlu Sineması, daha fazla borçlarını ödeyemediği gerekçesiyle 30 Haziran’da kapanacağını duyurduktan sonra sosyal medya üzerinden başlatılan kampanyayla yeniden hayata dönecek. Sinema yazarı Cem Altınsaray‘ın önderliğinde başlatılan projenin detayları belli oldu.

“Sadece sinemaya değil, anılarımıza sahip çıkıyoruz!”

Düzenlenen basın toplantısında söz alan Beyoğlu Sineması’nın şimdiki işletmecilerinden Baha Serter: “Burda tüm çalışan arkadaşlarımızla hayallerimizi birleştirdik. 30 yıl boyunca bu 6 arkadaş ile birlikte çok büyük emekler verdik. Fakat bir noktadan sonra artık devam edemez hale geldik ve bir kapanma duyurusu yaptık. Bunun için birilerinin bu taşın altına elini sokacağını da hep düşündük ve yıllardır burada bizimle birlikte film izleyen Cem Altınsaray bu noktada bizlere bir şekilde yardım edeceğini dile getirdi. Ve onun sayesinde çok genç bir arkadaş olan Utku Ögetürk ile de tanıştım. Bu noktada biz şirketi Utku ve Cem arkadaşlarımıza devrediyoruz ve bu işin üstesinden başarıyla geleceklerine inanıyoruz. Onlara çok teşekkür ediyorum.”

Duyuruyu gördükten sonra sosyal medya üzerinden, tamamını gönüllülerden oluşturduğu ekibini kurarak dayanışmanın gücünü arkasına alan Cem Altınsaray, sinemanın bugüne dek ödemekte zorlandığı borçlarını kapatarak öncelikli olarak işletmeyi yaşatacak bir sadakat programı hazırladıklarını belirtti. “Burası ticari bir müessese olduğu için bağış toplamak söz konusu değil. Yine hizmet üzerinden gitmek ve borcu kapatmak için yaratılacak kaynağı sinemanın şanına yakışır bir yoldan, şık bir şekilde temin etmek gerek. Biz de Beyoğlu Sineması Kartı isimli bir proje geliştirdik. Futbol ve basketbol maçlarındaki kombine kartlar gibi. Önden toplu bir ücret ödeyerek, hem sinemaya destek olacak insanlar hem de burada film izleyebilecekler. Sosyal medyada ortaya çıkan dayanışma ruhuna, insanların konuyu ilk andan beri nasıl candan sahiplendiklerine ve ağlayıp sızlanmak yerine “elini taşın altına sokmaya” hazır olduklarına bakarak diyebilirim ki ben çok umutluyum. Başarmamamız için hiçbir sebep yok.” şeklinde konuştu.

FilmLoverss web sitesinin kurucusu ve sinema yazarı Utku Ögetürk: “Beyoğlu Sineması’nın kaybedilmesi demek, sadece Beyoğlu Sineması’nın kapanıp gitmesi demek değil; Atlas’ın, Rexx’in kapısı sokağa açılan tüm sinema merkezlerinin kaybedilmesi demek. Ben bunu domino taşlarına benzetiyorum; bu bir domino etkisi, tek tek önemli kültür merkezlerimizi kaybediyoruz. Ve biz bugün, birer birer devrilen domino taşlarından birini ayağa kaldırarak bundan sonrakilerin devrilmesini engelleyecek ilk adımı atıyoruz. Uykusuz gecelerin sonunda; güzel bir ekiple bugün karşınızda olduğumuz için çok heyecanlıyım. Umuyorum ki bu fuayede ileride hatırlayacağımız anılarımıza eklenecek çok daha güzel anılar biriktireceğiz.”

Beyoğlu Sineması Sadakat Kartları Satışta 

Cem Altınsaray, projenin hayata geçirilmesi için filmloverss.com‘un kurucusu, sinema yazarı Utku Ögetürk ile birlikte yola çıktıklarını söyleyerek, işletme yönetimi birlikte devraldıklarını da açıkladı. Dört farklı kategoride basılan kartlarla sinemaseverlerin el birliğiyle Beyoğlu Sineması’nı ayağa kaldırması bekleniyor. Proje başarılı olursa ülkedeki tekelleşen sinema piyasası, tarihi ve bağımsız sinema için de önemli bir dönüm noktası olacak.

Beyoğlu Sineması Sadakat Kartı internet sitesi (www.beyoglusinemasikarti.com) ve Beyoğlu Sineması gişesinden satışa sunuldu, 1 Haziran 2018 tarihine kadar geçerli olacak kartların detayları şu şekilde:

  • 100TL’lik Öğrenci kartları– bu kartlar yalnızca öğrenci kimliği ibraz eden sinemaseverler tarafından satın alı Kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda 10 (on) adet film izleme fırsatına sahip olacak.
  • 250TL’lik Sadakat kartları– bu kartlar 250TL tutarında satışa sunularak sinemaseverlerin katkıda bulunmasına imkan sağlı 250TL’lik kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda 15 (on beş) adet film izleme fırsatına sahip olacaklar.
  • 500TL’lik Sadakat kartları– bu kartlar 500TL tutarında satışa sunularak sinemaseverlerin katkıda bulunmasına imkan sağlı500TL’lik kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda 30 (otuz) adet film izleme fırsatına sahip olacaklar.
  • 1000TL’lik Özel Sadakat kartları– bu kartlar 1000TL tutarında satışa sunularak sinemaseverlerin katkıda bulunmasına imkan sağlı 1000TL’lik kart sahipleri kartın geçerli olduğu süre boyunca Beyoğlu Sineması’nda sınırsız film izleme fırsatına sahip olacaklar.

Aynı zamanda tüm kart sahipleri Beyoğlu civarında bulunan anlaşmalı seçkin kafe ve restoranlarda geçerli olacak özel indirimlerden de faydalanabilecekler.