Beyoğlu’ndaki araştırma merkezleri “BiblioPera” ile bir araya geliyor

5 Aralık 2016

Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi tarafından yürütülen ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ortaklığı ile hayata geçirilen BiblioPera Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağı Projesi açıldı.

Proje, Alman Arkeoloji Enstitüsü, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü, Hollanda Araştırma Enstitüsü, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İsveç Araştırma Enstitüsü, Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, Orient-Institut Istanbul, SALT ve Sismanoglio Megaro’nun işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Proje, bu kurumların yoğunlukla tarih, arkeoloji, edebiyat, sanat, şehircilik ve mimarlık araştırmalarına yönelik olan ihtisas koleksiyonlarında tek bir arayüz üzerinden arama yapma ve karşılaştırmalı araştırmalar yürütme imkânı tanıyor. BiblioPera projesiyle ayrıca araştırmacı, kütüphaneci ve araştırma merkezi çalışanlarının katılımıyla bilgi ve deneyim aktarımına dayalı ortak etkinlikler düzenlenecek.

BiblioPera: Beyoğlu Araştırma Merkezleri Ağı Projesi İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı tarafından desteklenmektedir.