kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

BİFO ve Borusan Quartet’in yeni sezon programı açıklandı

18 Mart 2019

Borusan Sanat, BİFO’nun 20. yılını kutladığı 2018–2019 sezon konserlerine devam ederken, önümüzdeki sezonun konuk solistlerini ve programını da açıkladı.

Bu sezon, BİFO’nun 11 konseri ve Borusan Quartet’in İstanbul’un her iki yakasında vereceği 8 konser ile yerli ve ödüllü virtüözlerimizin yanı sıra dünyaca ünlü sanatçılar da yer alıyor. BİFO 2019–2020 sezonunda İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’te gerçekleşecek konserlerinde Ray Chen, Yeol Eum Son, Miloš Karadaglić, Dorothea Röschmann, Angel Gheorghiu, Alexander Gavrylyuk, Andreas Ottensamer, Yuri Bashmet, Pablo Ferrández, Harriet Krijgh, Ekaterine Siurina, Elena Maximova, Peter Sonn ve Bogdan Baciu ile aynı sahneyi paylaşacak.

Açılış Konseri’nde Ray Chen
BİFO Açılış Konseri’nde kelimenin gerçek anlamıyla muhteşem bir tekniğe ve ona eşlik eden yoruma sahip bir keman virtüözünü ağırlıyor: Ray Chen. 2008 Yehudi Menuhin ve 2009 Queen Elisabeth yarışmalarından birincilikle dönen, 2017’de çıkardığı albümle ECHO Klassik’i kucaklayan Chen, dünya çapında övgü toplayan bir yeteneğe sahip. Müzik otoritelerinin deyimiyle klasik müzik sanatçısı olmanın anlamını yeniden yazan sanatçı, BİFO eşliğinde sezonun açılışını müjdeleyecek.

Mozart’a adanan bir konser
Tamamıyla Mozart yapıtlarından oluşan, Gürer Aykal’ın BİFO’yu yöneteceği ve orkestramızın piyanist Yeol Eum Son’a eşlik edeceği bu konser, klasik müzikseverlere bir şölen vaat ediyor. Mozart’ın La Clemenza di Tito, KV 491 Piyano Konçertosu, KV 165 “Exultate jubilate” ve Do Majör Senfoni’sinin seslendirileceği konser, klasik müzik dünyasının büyük ustasına bir saygı niteliği taşıyor.

Bir Türkiye prömiyeri…
Borusan Sanat, 2007’den bu yana, seçkin bestecilere verdiği yapıt siparişlerini dinleyicileriyle buluşturuyor. Bu sezon, Diego Matheuz’un BİFO’yu yöneteceği ve BİFO’nun gitarın önde gelen ismi Miloš Karadaglić’a eşlik edeceği konser sizleri bekliyor. İlk solo albümü ile kariyerinin dönüm noktasını yakalayan Karadaglić, bugün dünyanın dört bir köşesinde takip edilen bir gitar virtüözü. BİFO ile birlikte BBC Filarmoni ve Festival de Saint-Denis’in İngiliz genç besteci Joby Talbot’a ortaklaşa verdiği siparişle yazılan “Ink Dark Moon” başlıklı orkestra ve gitar için konçertosunun Türkiye prömiyeri Lütfi Kırdar’da yapılacak.

İlber Ortaylı ile bir konser izlemeye hazır mısınız?
Bu sezonun kuşkusuz ki en sıradışı konserlerinden biri “Müzik Tarihinden Altın Bir Yaprak” adını taşıyor. Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın eşzamanlı tarih anlatımıyla gerçekleşecek bu konserde, solist takipçilerimizin yakından tanıdığı, ECHO Klassik ödüllü Dorothea Röschmann. Sanatçı, bir lied yorumcusu ve opera solisti olarak günümüzün en başarılı sopranolarından biri…

Hafızalardan silinmeyecek bir yeni yıl konseri!
BİFO yeni yılı opera sahnelerinin muhteşem opera yıldızlarından Angela Gheorghiu ile karşılıyor. Dünyanın dört bir yanında verdiği konserler ve operalarda müzikseverleri yorumuyla büyüleyen sanatçı, 1992’de sahneye adım attığından beri adından övgü ve hayranlıkla bahsettiriyor. Müzik eleştirmenleri opera tarihinde nadir rastlanan bir fenomen olarak kendisinden bahsederken, sanatçının olağanüstü ses tekniği, derin dramatik ve müzikal zekâsı da izleyicinin kalbine ve zihnine hitap ediyor. Klasik müziğin en yüksek değerlerini alışılmadık şekilde dünya çapında geniş bir topluluğa taşıyan Gheorghiu ile Ludovic Morlot yönetimindeki BİFO Yeni Yıl Konseri’nde buluşuyor.

Doğumun 250. yılında Beethoven
BİFO, Beethoven’a Armağan başlığını taşıyan iki ayrı konserle, hem sanatı hem hayatı hem de müziğe olan tutkusuyla gelmiş geçmiş en büyük bestecilerden Beethoven’ı anıyor… Beethoven 19. yüzyıl bestecilerinin olduğu gibi günümüz bestecilerinin de ilham kaynağı ve aynı zamanda kendi çağını aşan anlatımıyla müziğin geleceğine yön vermiş bir deha… Ocak ayının son günlerinde gerçekleşecek Beethoven’a Armağan – I konserinde bestecinin 5. Piyano Konçertosu ve 5. Senfoni’sinin yanı sıra ünlü Coriolan Uvertürü de seslendirilecek. Kendine özgü yeni bir anlatım türü geliştiren Beethoven’ın zirvedeki yapıtlarından biri ise 5. Piyano Konçertosu… Konserde, romantik piyano ekolünü çok ciddi bir biçimde etkilemiş ve şekillendirmiş olan bestecinin bu yapıtını piyanist Alexander Gavrylyuk şiirsel ve heyecan verici performansıyla yorumlayacak.

Beethoven’a Armağan – II başlığını taşıyan sezonun kapanış konserinde ise Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO, Alois Glassner yönetimindeki Salzburg Bach Korosu, soprano Ekaterina Siurina, mezzosoprano Elena Maximova, tenor Peter Sonn ve bariton Bagdan Baciu ile Beethoven’ın unutulmaz yapıtı 9. Senfoni ve Pärt’ın Yedi Büyük Antifon adlı yapıtlarını yorumlayacak.

BİFO, cazla buluşuyor!
Klarnetin yıldızı Andreas Ottensamer bu konserde… Weber’in 1 No’lu Klarnet Konçertosu’nu yorumlayacağı konser, Marsalis’in Swing Senfoni’siyle devam edecek. 2009’da Harvard’da sürdürdüğü eğitimini Berlin Filarmoni Orkestrası Akademisi’nden aldığı teklif üzerine yarıda kesen Ottensamer, Berlin Filarmoni Orkestrası’nda başklarnetçi olarak görev alıyor.

Klasik müzik dünyasının kıdemli ve genç yıldızları…
BİFO, yeni sezonunda Yuri Bashmet, Pablo Ferrández ve Harriet Krijgh’i de ağırlayacak.
Şubat’ın son günlerinde, dünyaca ünlü Grammy ödüllü şef John Nelson yönetimindeki BİFO, Schubert, Schnittke, Schumann’ın yapıtlarını seslendirecek. Bu konserde viyola virtüözü Yuri Bashmet, Schnittke’nin Basmet’e ithaf ettiği Viyola ve Orkestra için Konçertosu’nu olağanüstü yorumuyla müzikseverlere sunacak.
Mart’ın son günlerinde ise izleyicilerimizi Çaykovski’nin Rokoko Çeşitlemeleri ve 5. Senfonisi’nin yorumlanacağı BİFO & Pablo Ferrández konserine bekliyoruz. Bu konserde BİFO’yu, El Sistema’nın geleneğinden yetişen Diego Matheuz yönetecek; viyolonselin genç yıldızı Pablo Ferrández ise tutkulu çalışıyla etkileyici bir performansa imza atacak.
Nisan’da ise onursal şefimiz Gürer Aykal yönetimindeki BİFO, genç viyolonselci Harriet Krijgh ile buluşacak ve bizlere Elgar’dan bir seçki sunacak.

Borusan Quartet artık İstanbul’un her iki yakasında!
Müzikseverler tarafından her konseri ilgiyle takip edilen oda müziği topluluğumuz Borusan Quartet, bu sezon İstanbul’un her iki yakasında konser vermeye başladı  ve gelecek sezon da konserlerine yine her iki yakada devam edecek. Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda verdiği konserlerinin ertesi gününde, aynı programla ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda izleyicileriyle buluşacak olan topluluğun gelecek sezon konukları arasında başarılı viyolonsel sanatçısı Nil Kocamangil, klarnet virtüözü Andreas Ottensamer ve 2018 Aydın Gün Ödülü’nün sahibi piyanist Can Çakmur var.