kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Bilsart’ta Şubat ayında iki yeni sergi

31 Ocak 2019

Bilsart, Şubat ayında iki yeni sergiye ev sahipliği yapıyor: Nix’in Evreleri ve Running Hajnal. Nix’in Evreleri sergisi 31 Ocak – 13 Şubat tarihleri arasında ve ‘Running Hajnal’ sergisi 15 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.

Kerem Ozan Bayraktar’ın ‘Nix’in Evreleri’ isimli solo sergisi, cüce gezegen Pluto’nun uydularından birisi olan Nix’in kendi çevresindeki kaotik dönüşlerinden esinlenerek oluşturulmuş bir animasyon. Sergideki videoya aynı zamanda Dünya’nın uydusu Ay’ın evrelerini gösteren takvimlerin bir benzeri fakat Nix’in kaotik hareketinden ötürü işe yaramaz bir takvim olan “Nix Takvimi” görseli eşlik ediyor. Videoki kütle Nix’in mevcut iki fotoğrafı referans alarak tasarlanmış. Kararsız bir sarkacı andıran dönüş hareketleri ise rastlantı içeren betiklerle oluşturulmuş. Çalışma doğada bir denge ve sürekli bir döngüye inanan geleneksel zaman anlayışımızla kaotik sistemleri birlikte ele alıyor. Güneşin teknik olarak nereden doğacağının bilinmediği bir yüzeyde başka hangi örüntülerle zamanı kaydedebiliriz?    

Uğur Engin Deniz’in ‘Running Hajnal’ isimli solo sergisi, ismini Uğur Engin Deniz’in tek kanallı video çalışmasından alıyor. Ses etkileşimli olarak tasarlanan Running Hajnal müdahalesiz bir yapıdır. Birbiriyle kaotik olarak etkileşen görsel düzlemler kendiliğinden ortaya çıkışa (emergence) olanak tanır. Bedensel bütünlük sesin kakafonik enerjisiyle çarpıştıkça ortadan kalkar, gerçekliğin doğası belirsizleşir.