kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Bilsart’ta yeni sergi: ‘Prova’

25 Nisan 2022

Bilsart, 15 – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında SENKRON ‘Eş Zamanlı Video Sergileri’ kapsamında İnci Furni’nin ‘Prova’ başlıklı sergisine Bil’s iş birliği ile ev sahipliği yapıyor.

Sergide yer alan video performansında sanatçı, İstanbul Bomonti’deki atölyesinde desenleri için kullandığı rulo kâğıtlarla gömleğin yapım aşamasına dair bir iç mekân kuruyor. Bu mekânsal fragmanda kendisinin gömlekle hareket odaklı basit gündelik hareketlerden oluşan bir performansını izliyoruz.

İnci Furni, disiplinlerarası sanat pratiğinde desen, video performans ve buluntu nesneleri kullanarak, mekâna özel yerleştirmeler yapar. 2019 yılında Arter’de ‘Bir an için Durdu’, 2021 yılının Eylül ayında Viyana Krinzinger Galeri’de ‘Still Life’ isimli kişisel sergilerini gerçekleştiren sanatçı, Bil’s markası ile yaptığı yeni iş birliğinde ise markanın beyaz gömlek imajına renk jestleriyle müdahalede bulunuyor. ‘On Color’ isimli bu koleksiyonda Furni, hareketli renk jestlerini tüm bedene yerleştiriyor. Tek bir ana renk ve ara renklerden oluşan bu jestler; cep, kol ve yakada çizgiler, gövdede birbirine yakınlaşıp uzaklaşan renkli hareketler ve çizgisel bir kemerden oluşuyor.