kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Bir Yaz Gecesi Festivali’nin 5. edisyonu başlıyor

14 Haziran 2021

Beykoz Kundura‘daki Kundura Sinema ve Sahne tarafından düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali‘nin 5. edisyonu 16 Temmuz – 30 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Klasiklerden belgesellere, ödüllü yapımlardan canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimlerine, zengin bir film seçkisi sunacak festivalde; caz, elektronik ve deneysel müziğin en iyileri de Bir Yaz Gecesi Sahnesi’ne çıkacak.

Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde hazırlanan film programında, klasiklerden belgesellere, ödüllü yapımlardan canlı müzik eşliğinde sessiz filme uzanan zengin bir seçki seyirciyle buluşacak.

Michael Powell ve Emeric Pressburger’in Andersen’in aynı adlı peri masalından uyarladıkları “Red Shoes / Kırmızı Pabuçlar(1948) ve George Cukor’ın Judy Garland’lıA Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor(1954) filmleri müzikal tutkunlarını Technicolor bir dünyaya sürüklerken; Natalie Portman’a En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar getiren Darren Aronofsky filmi Black Swan / Siyah Kuğu (2010), Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Meryl Streep’in oyunculuklarıyla tarihin ilk kadın hareketlerinden birinin doğum hikâyesini izleyeceğimiz Suffragette / Diren! (2015), Renée Zellweger’in Judy Garland performansıyla Altın Küre ve Oscar ödüllerine uzandığı “Judy” (2019) yakın dönemden ödüllü filmleri de açık hava perdesine taşıyacak.

Callisto Mcnulty’nin 1970’lerin feminizminin kalbine ışınlayan hınzır ve sürükleyici komedisi Delphine et Carole Insoumuses / Delphine ve Carole(2019) ve romantik komedi türüne eleştirel ve eğlenceli bakış getiren Romantic Comedy / Romantik Komedi (2019) gibi yaratıcı belgesel sinemanın ödüllü örneklerini bir arada izleyeceğimiz festivalde; 1920’lerden dört sessiz film canlı müzik eşliğinde gösterilecek.

Saykedelik müziğin en önemli temsilcilerinden BaBa ZuLa, G. W. Pabst’ın 1928 klasiği Abwege / Dolambaçlı Yollara özel performans hazırlarken; Sidney Franklin’in yönettiği “East is West / Doğu Batıdır(1922) Gonca Feride Varol’un; Abram Room’un yönettiği Sofa und Bett (Tretya meshchanskaya) / Bodrum Katı Aşıkları” (1927) Korhan Futacı’nın ve sinema tarihinin ilk kadın yönetmenlerinden Olga Preobrazhenskaya’nın Ivan Pravov ile birlikte yönettiğiThe Peasant Women of Ryazan / Ryazan’ın Kadınları” (1927) da Kolektif İstanbul’un canlı performansları eşliğinde perdede olacak.