kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Blue Silence, Daha ve Taş Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde

28 Haziran 2017

Bu yıl 30 Haziran – 8 Temmuz 2017 tarihleri arasında 52. kez düzenlenecek olan Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde Türkiye’den Blue Silence, Daha ve Taş adlı filmler yer alacak.

Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük film festivali ve Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden biri. Festival; her yıl dünya çapında 200’e yakın filme ve film yapımcılarına ev sahipliği yapıyor.

Yönetmenliğini Bülent Öztürk’ün üstlendiği Blue Silence, askeri bir hastanede travma sonrası tedavi gören Hakan’ın normal bir hayat ve kızıyla düzenli bir ilişki kurmak için çabalamasını anlatıyor. Film, Hakan’ın yaralı ruhunu ön plâna alıyor ve kendi hapishanesinden kurtulma çabalarının altını çiziyor.

Daha, Ege Denizi’nin kıyısında babası Ahad ile birlikte yaşayan 14 yaşındaki Gaza’nın hikayesini anlatıyor. Son derece akıllı olan Gaza, okumaya devam etmek isterken, babası Ahad, oğlu için farklı bir gelecek planı yapmaktadır. Gaza’yı, Orta Doğulu mültecileri kaçırma işinde yardımcı olarak çalıştırır. Etrafındakilerin etkisi altında kalan bir ergenin değişiminin rahatsız edici bir psikolojik çalışması olan film, çağdaş dünya hakkındaki kara havadislere dayanıyor. Filmin yönetmenliği Onur Saylak’a ait.

Orhan Eskiköy tarafından yönetilen Taş ise, çok uzun zaman önce oğlunu kaybeden bir annenin, evine sığınmak isteyen mültecinin onun oğlu olduğu konusundaki ısrarını anlatıyor. Fakat, yaşadığı izole köyde, hayalle gerçeği ayırt edebilmek neredeyse imkansız. Özellikle, hayatta kalmanın tek yolu, mitler ve soğuk taşın üzerinde rahatlığı aramak iken.