kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

BluTV’den disiplinlerarası bir deneyim: Podacto Stüdyo

4 Kasım 2021

BluTV, yeni disiplinlerarası bir seri olan Podacto Stüdyo’yu arşivine ekliyor. Türkiye tiyatrosundan çıkan metinlerin tiyatro oyuncuları tarafından seslendirilmesiyle izleyenlerin hem ses teknolojisinin hem de tiyatronun iç dünyasına yolculuğa çıkacağı disiplinlerarası bir deneyim olan Podacto Stüdyo, 3 Kasım’dan itibaren BluTV’de.

“Kulak tiyatrosu” türünde birbirinden farklı eserleri tiyatroseverlerle buluşturan Podacto’nun, BluTV ile iş birliğinde sunduğu ‘Podacto Stüdyo’ sesin görselleştiği disiplinlerarası bir yaratım sürecinin kapılarını aralıyor. İzleyiciler, bir yandan Türkiye tiyatrosundan altı çağdaş yazarın kaleminden çıkan sekiz farklı oyunun üç performans sanatçısı tarafından gerçekleştirilen ses üretim sürecine dâhil olurken; diğer yandan da on farklı oyuncunun sesinden oyunları deneyimliyor.

Nisan Ceren Özerten ve Faruk Özerten’in yapımcılığında hayata geçirilen Podacto Stüdyo, Babylon’a 360 derece olarak yerleştirilen 14 kamera ve 32 mikrofon ile kaydedildi. Ferit Katipoğlu’nun yönetmen koltuğunda oturduğu seride, Ahmet Sami Özbudak, Aslı Ceren Bozatlı, Balca Yücesoy, Derem Çıray, Murat Mahmutyazıcıoğlu ve Sami Berat Marçalı’nın eserleri; Alican Yücesoy, Aslı İnandık, Ceren Moray, Damla Sönmez, Emir Çubukçu, Serkan Keskin, Sezin Akbaşoğulları, Tülin Özen, Ushan Çakır ve Yağız Can Konyalı’nın sesinden hayat buluyor. Mihran Tomasyan’ın performans yönetimini üstlendiği projede Tomasyan’a; oyunların ses dünyalarının kurulmasında performanslarıyla Melih Kıraç ve Selim Cizdan eşlik ediyor.