kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Body in Perform’dan açık çağrı: “İçsel Dünyanı Hatırla!”

21 Haziran 2021

Body in Perform, yeni teması “Remember Your Inner World! / İçsel Dünyanı Hatırla!” başlığı altında ilk açık çağrısını canlı performanslar için yapıyor. Performans sanatı alanında tema ile eşleşen yeni üretimleriniz için son başvuru tarihi 11 Temmuz 2021.

İstanbul’da Ekim-Kasım ayları içerisinde gerçekleşecek performanslar için seçilen kişilere performans sanatçısı Ayça Ceylan ve yönetmen, tiyatrocu ve hareket sanatçısı Cemre Su Salur tarafından danışmanlık desteği verilecek. Canlı performanslar sonrasında performanstan geriye kalanların da performans belgesi sergisi niteliğinde kurgulandığı etkinlikte Body in Perform mekân ve tanıtım desteği sağlayacak.

Body in Perform, yeni temasını şöyle açıklıyor: “Kolektif bilincin ve arkeik hafızanın kendini en görünür kıldığı yer yaşam evimiz olan bedenimizdir. Bedeni sanat nesnesi olarak kullanan bir disiplin olan performans sanatı da insanlar için içsel dünyalarına olan yolculuklarında bir rehber görevi üstlenir. Hafıza, gölge, rüya, hayal gücü, yaratıcılık, ve şifa kavramlarına odaklanan “Remember Your Inner World!” performans sanatının iyileştirici gücüne inanır. 2018’den beri süregelen temamız ‘Beni ait olduğum eve götür’’e bir cevap niteliğinde olan “İçsel Dünyanı Hatırla!” salgın süreciyle beraber sıkışan fiziksel alanlarımızın bizi çıkardığı kendimize dönme yolculuğumuz ve bu yolculukta geliştirdiğimiz ve gelistirmeye devam ettiğimiz farkındalıklar ile ilgili bir sorgulama içermektedir. “Remember Your Inner World”, dört başlık altında (gölge, rüya, anı, şifa) coğrafyadan bağımsız birbirimize nasıl bağlı olduğumuzu, hep beraber nasıl iyileşebileceğimizi altı bölümümüz olan performans(canlı), sergi, konuşma atölye, kitap ve film üzerinden hatırlatmayı umuyor.”