kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Boğaziçi Film Festivali’ne başvurular başladı

19 Temmuz 2018

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün
katkılarıyla ve TRT’nin kurumsal iş ortaklığıyla, Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi
tarafından bu yıl 6.‘sı 26 Ekim – 3 Kasım 2018 tarihleri arasında
gerçekleştirilecek Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’ne başvurular başladı. Başvurular için son tarih 17 Ağustos!

Festival, ulusal uzun ve kısa film başvurularının yanı
sıra Bosphorus Film Lab’e de yapım ve fikir aşamasındaki film
projelerini bekliyor.

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin Türkiye sinemasının son bir yılına odaklanarak hazırlanan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda bir film 100.000 TL para değerindeki En İyi Film Ödülü’nü kazanırken, “En İyi Yönetmen”, “En İyi
Erkek Oyuncu”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü Yönetmeni” ve “En İyi Kurgu” dallarında da para ödülleri verilecek. Kısa filme toplam 45 Bin TL para ödülü!
Festivalin ilk yıldan başlayarak süren kısa film desteği ise Kısa Kurmaca Film ve Kısa Belgesel Film olmak üzere iki farklı kategoride devam edecek. Kurmaca, animasyon ve deneysel türündeki filmlerin yarışacağı En İyi Ulusal Kısa Film dalında bir film 10.000 TL para ödülüne uzanırken, En İyi Kısa Belgesel Film dalında da bir filme 10.000 TL para ödülü verilecek. Ayrıca tüm kısa filmler 25.000 TL değerindeki Ahmet Uluçay Büyük Ödülü için de yarışıyor olacak.

TRT’nin kurumsal iş ortaklığıyla düzenlenen ve Türkiye sinemasında filmlerin gelişmesine katkı sağlamak, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi destek oluşturmak amacıyla gerçekleşen Bosphorus Film Lab’e ise
yapım ya da fikir aşamasındaki film projeleri katılabilecek. Pitching kategorisinde yarışan bir proje TRT Ortak Yapım Ödülü’nü alırken, Work in Progress kategorisinden bir proje de 25.0000 TL değerindeki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’nü kazanacak.