kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri bahar dönemi başlıyor

11 Şubat 2020

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yolları ve Yapı Kredi Kültür Sanat’ın destekçisi olduğu Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri, bahar döneminde de Çarşamba akşamları 19:30’da İstanbullu müzikseverlerle buluşmaya devam edecek.

“Müzik Yakınlaştırır” temasıyla müzikseverleri yakına gelmeye davet eden 2019/2020 konser sezonunun bahar dönemine 12 Şubat Çarşamba akşamı Oxalys Ensemble ile başlayacak.

Sezon, Brüksel Kraliyet Konservatuvarı’nda öğrenciyken kurulan Oxalys Ensemble ile başlıyor. Oxalys Ensemble, ALH Klasik Müzik Konserleri’ne Mozart’a odaklanan bir programla konuk oluyor. Mozart’ın piyanolu dörtlü için yazdığı ilk önemli eser olan Sol minör Piyanolu Dörtlü’yü de içeren program aynı zamanda hem “Kegelstatt” başlıklı üçlü hem de Klarnetli Beşli için Mozart’ın “ilham perisi” olan klarnetçi Anton Stadler’i de hatırlamamıza olanak sağlıyor.

ALH Klasik Müzik Konserleri’nin bu sezon ev sahipliği yaptığı bir diğer dizi, Klasik Keyifler ile ortak bir proje, 2020 senesinde 250. doğum yıldönümü tüm dünyada kutlanmakta olan Beethoven üzerine…Beethoven serisinin ikinci konserinde Özcan Ulucan, Poyraz Baltacıgil ve Laume Skride, bestecinin doğaçlamaya olan tutkusunu ve doğaçlamayı kompozisyon sürecinin bir bileşeni olarak nasıl değerlendirdiğini gözler önüne seren bir programla ALH Klasik Müzik Konserleri’ne 19 Şubat tarihinde konuk oluyor. Program Beethoven’ın, her ikisi de dönemin popüler komik operalarının ezgileri üzerine kurulu çeşitlemeleri ile bestecinin özellikle orta dönem eserlerinde gözlemlenebilen, küçük motiflerin dönüştürülerek büyük yapıların ana kolonları haline getirilmesi olarak özetlenebilecek kompozisyon sürecini örnekleyen iki sonatını içeriyor.

Güher ve Süher Pekinel’in “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesinde yer alan, çalışmalarını Avrupa’nın önde gelen müzik okullarında sürdüren ve yakın zamanda uluslararası yarışmalarda elde ettikleri derecelerle dikkatleri üzerlerinde çeken üç genç müzisyen, Veriko Tchumburidze, Umut Sağlam ve Tolga Atalay Ün, hem solistlik hem de oda müziği alanındaki yetenek ve birikimlerini ortaya koyan bir programla 26 Şubat tarihinde ALH Klasik Müzik Konserleri kapsamında müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

Mart ayında çok özel bir temsille Carmina Burana Boğaziçi’nde

Mart ayının ilk konseri yaklaşık 10 yıldır prestijli salonlarda konserler veren ve festivallere davet edilen Trio Alba, oda müziği repertuvarının iki önemli eserini içeren bir programla 4 Mart’ta ALH Klasik Müzik Konserleri’ne konuk oluyor.  Türkiye’nin önde gelen profesyonel topluluklarından olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu ise 25 Mart Çarşamba akşamı klasik müzik tarihinin en kült eserleri arasında sayılan Carmina Burana’yı çok özel bir temsille Boğaziçi Üniversitesi’ne getiriyor.