kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Yaratıcı Yazarlık Dersleri Başlıyor

15 Kasım 2018

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi ve BÜYEM iş birliği ile düzenlenen ‘’Yaratıcı Yazarlık Eğitim Programı’’, herkesin katılımına açık olarak; 28 Kasım’dan itibaren hafta içi / hafta sonu program seçeneği ile başlıyor.

Sait Faik Hikâye Armağanı, Yunus Nadi Roman Ödülü, Notre Dame de Sion Ödülü ve Sedat Simavi Edebiyat Ödülü sahibi yazar ve akademisyen Murat Gülsoy’un yönetiminde gerçekleşecek olan program, katılımcılara öykü ve roman yazarken yaratıcılıklarını daha iyi ortaya koyabilmeleri için yol göstermeyi ve iç görü kazanmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Katılımcılara öykü ve roman yazarken yaratıcılıklarını daha iyi ortaya koyabilmeleri, iç görü kazanmaları, temel yazım ve kurmaca teknikleri hakkında bilgi düzeylerini yükseltmeleri ve edebiyatla dopdolu zaman geçirmelerini sağlamak amacı tasarlanan “Yaratıcı Yazarlık Eğitim Programı”, uygulamalı bir seminer dizisi olarak kurgulandı. 

 Ödüllü Yazar ve akademisyen Murat Gülsoy’un kurmaca edebiyat yapıtlarının nasıl üretildiği konusunda bilgiler aktaracağı program; hikâyenin unsurları, kurmaca metinde zamanın kullanımı, mekânın işlevi, karakterlerin yaratılması, olay örgüsünün yapılandırılması, klasik ve modernist anlatım biçimleri, edebi türler, dramatik gerilimin oluşturulması gibi yazma tekniğine ilişkin konuları kapsayacak. Program süresince katılımcılara yazdıkları öyküleri tartışma, yazma tekniğini etkileşimli bir eleştiri ortamında geliştirme fırsatı da sunulacak.

Program iki aşamalı olup, Yaratıcı Yazarlık Eğitimi ve Yaratıcı Yazarlık Atölyesi‘nden oluşmaktadır. Atölye’ye katılmak için Yaratıcı Yazarlık Eğitimi’ni tamamlamış olmak gerekmektedir.

Katılım Ücreti: 1750TL (KDV dahil) / Boğaziçi Üniversitesi mensubu, mezunu ve öğrencilerine %10 indirim uygulanacaktır.