kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Boğaziçi Ventures’ın yeni yatırım alanı NFT ve dijital sanat

16 Şubat 2022

Girişimcilik ekosistemi içinde yerli teknolojilere yatırımlarıyla öne çıkan Boğaziçi Ventures; finans teknolojileri, sağlık, güvenlik ve oyun sektörlerinden sonra yeni yatırım alanlarına popüler NFT çalışmaları ve dijital sanatı da ekledi. Boğaziçi Ventures bu amaçla son 2 yıldır önemli gelişme gösteren ve NFT ekosistemi ile hızla artan dijital sanat çalışmalarını destekleme kararı aldı.

Boğaziçi Ventures Dijital Varlık Yönetimi şirketi altında konumlandırılan BV NFT, yatırım çalışmalarının ilk projesinde sanatçı Özge Topçu’nun küp formuyla geliştirdiği “HyperCube” seçkisi 9 Şubat’tan itibaren çevrimiçi olarak sergilenmeye başlandı. Hiperküplerin; kırmızı, gri, gece mavisi, yeşil ve sarı renk versiyonlarının her birinin 5 farklı açı ile 10’ar edisyon şeklinde yer aldığı seçkide; binlerce yıl öncesinden bu yana sanata ilham veren yıldız motiflerinin dört boyutlu küplere dönüşerek oluşturduğu yolculuk, müziklerini Omni Ferah Feza’nın yaptığı sanal gerçeklik ortamında oluşturulan videolarla aktarılıyor.

Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Agah Uğur, çevrimiçi olarak düzenlenen “HyperCube” NFT seçkisinin tanıtımında yaptığı konuşmada oyun ve dijital varlık yönetimi alanlarında sahip oldukları bilgi ve tecrübeyi, dijital sanat alanındaki Türkiye’den sanatçılara ve onların girişimlerine aktardıklarını ve bu çalışmalara devam edeceklerini söyledi. Uğur, Boğaziçi Ventures olarak yatırımlarla Türkiye’nin sanat ekosistemi ve yatırımcıları için NFT pazarında sürdürülebilir ekonomik değer yaratmayı hedeflediklerini de kaydederek şunları söyledi: “Geleneksel endüstrileri zorlayan ve evrimsel teknolojiler geliştirme yeteneğine sahip girişimlere yatırım yapmayı ve bölgemizdeki ekosistemin sağlam bir şekilde büyümesini sağlamak amacı ile yatırımcıları bu alanlara çekmeyi hedefliyoruz. Hedefleri doğrultusunda dijital sanat alanını yatırım portföyüne katan şirketimiz, öncelikli olarak Türkiye’den sanatçıların Türk motiflerini ve kültürünü yansıtan hikâyeler yaşatmayı amaçlayan projelerine destek verecek. Bu alanda çalışma yapan sanatçılarla birlikte özel seriler oluşturacağız. Aynı zamanda, sanatçıların teknolojik ihtiyaçları ve tanıtımlarına katkı sağlayacağız.”

Boğaziçi Ventures HyperCube NFT serisi 5 eserlik Rare koleksiyonu ile birlikte toplam 255 adet olarak hazırlandı. Bu seri şirketin yatırımcılarına özel 9 Şubat tarihinde açılıyor ve 16 Şubat’ta sadece 50 adet NFT satışa sunuluyor. Seri, ayrıca dünyanın önde gelen blok zincir protokollerinden Solana’nın “Solsea” platformunun özel olarak desteklediği nadir koleksiyonlardan biri.