kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

BORUSAN CONTEMPORARY’DE İKİ YENİ SERGİ

8 Mart 2018

Borusan Contemporary, 3 Mart – 19 Ağustos 2018 tarihleri arasında iki yeni sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergilerden ilki, Margot Norton’ın küratörlüğünde gerçekleştirilen Mika Tajima: Esir. Alacakaranlık sergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonunda yer alan eserlerden bir seçkiyi sanatseverlere sunarken, 1985 yılında aramızdan ayrılan şair ve ressam Metin Eloğluna selam veriyor. 

Japon-Amerikalı sanatçı Mika Tajimanın eserleri Borusan Contemporary ve New Museum işbirliği ile Perili Köşke taşınıyor. Sergi, etrafımızı çevreleyen, doyuran, bedenlerimizi ve davranışımızı düzenleyen görünmez güçlerin hayatımızı nasıl etkilediğiyle ilgilenen dört farklı işi bir araya getiriyor.

Sergide sanatçının akustik veriyi soyut kompozisyonlara dönüştürerek dokunmuş tekstil işlerinden oluşan Negatif Entropi serisi, canlı olarak Twitter akışına göre toplumun genel ruh haline tepki veren ışık yerleştirmesi Meridyen (İstanbul), duvara gömülmüş jakuzi püskürtücülerinden basınçlı hava çıkaran Güçlü Dokunuş (Manu Dextra Sinistra, Yatay) adlı çalışması ve tahmin yürüten bilgisayar algoritmalarını kullanarak değişken duman görüntüleri üreten İnsan Sentezi (İstanbul) adlı video yerleştirmesi yer alacak.

Metin Eloğlunun (1927-1985) çalışmalarını çıkış noktası olarak alan Alacakaranlık sergisi, medya sanatının Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonunda yer alan çarpıcı örneklerini sunacak. Serginin küratörlüğünü, koleksiyondaki eserleri daha önce sırasıyla Leyla Erbil, Tezer Özlü, İlhan Berk, Tomris Uyar ve Oktay Rifattan aldığı ilhamla hazırladığı sergilerde izleyiciye sunan Dr. Necmi Sönmez üstleniyor.