kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Borusan Contemporary’de yeni sergi: Chronostasis 

6 Mayıs 2022

Borusan Contemporary, 30 Nisan – 28 Ağustos 2022 tarihleri arasında Alman sanatçı Axel Hütte’nin eserlerinin yer aldığı ve küratörlüğünü Hans Irrek‘in üstlendiği Chronostasis başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sergi, Anadolu’nun antik kentlerini, kalabalıklardan arınmış şehirleri ve görkemli manzaraları fotoğraflamasıyla tanınan Axel Hütte’nin vizöründen yeni bir bakış açısıyla sunuyor.

Chronostasis, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun toplumsal alana katkı sağlayacak sipariş eserlerle büyümeyi sürdürme stratejisi kapsamında, uluslararası fotoğraf sanatçılarına verilen sipariş eser projelerinden biri olma özelliğini de taşıyor. Bu çerçevede, Türkiye’nin doğal ve kültürel değerlerini odağına alan eser siparişleri, Türkiye coğrafyasının kültürel değerlerinin uluslararası görünürlüğünü artırmayı amaçlıyor.

Sanatçı, proje kapsamında, 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretleriyle Efes, Milet, Perge, Sagalassos, Hierapolis ve Afrodisias’ın da aralarında bulunduğu on dört antik kenti kapsayan rotada planlanan çekim dizisini tamamladı. Projeye sanatçının inisiyatifiyle dâhil olan Didim ve Milet gibi farklı yerleşimler ile birlikte proje görkemli bir “Asya Minör antik kentleri” projesine dönüştü.

Ödünç eserlerle desteklenen seçki, önümüzdeki günlerde RIBA (Royal Institute of British Architects) in Honorary Fellowship ödülüne de lâyık görünen Axel Hütte’nin sanat pratiğini kapsamlı bir küratöryal yaklaşımla ele alıyor.

Axel Hütte, fotoğrafın teknik imkânlarını kullanmadaki mahareti ve doğa olaylarını yansıtmaktaki ustalığı ile büyüleyici güzellikte imgeler ortaya çıkarıyor. İncelikli imge manipülasyonları ile fotoğraflamayı seçtiği âna odaklanarak, bakışı donduruyor ve izleyeni, düş gücünü harekete geçirmeye davet ediyor. Sanatçı, peyzajı statik bir fon olarak görüp fotoğrafladığı antik yerleşimleri ölümsüzleştirerek zaman algısını dönüştürüyor ve izleyiciyi ortaya çıkardığı büyüleyici güzellikteki imgelerle baş başa bırakıyor.

Sergideki eserler Axel Hütte’nin fotoğraf anlayışının çeşitli unsurlarını birbirine bağlayarak bir diyalog kurmayı amaçlıyor. Sanatçı, sergide yer alan fotoğraflarında eski Anadolu uygarlıklarındaki kültürel yaşama dair yeni ip uçları veriyor. Chronostasis ile Hütte, yorumladığı tüm mekânları tarihin gölgesinden çıkarıp günümüze ulaştırarak görsel bir canlılığa kavuşturuyor; zamanı artistik bir öğe olarak pratiğine dahil ediyor.