kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Borusan Sanat Leyla Gencer’i “Donizetti Queens” ile anıyor

23 Mayıs 2018

Borusan Sanat,  kariyeri boyunca opera edebiyatına büyük katkılarda bulunan Leyla Gencer’e armağan niteliğinde bir çalışmaya imza attı: divanın günışığına çıkardığı ve Donizetti’nin Anna Bolena, Roberto Devereux ve Maria Stuarda operalarını onun yorumuyla buluşturan, A.K. Müzik etiketiyle satışa sunulan “Donizetti Queens” müzikseverlerle buluşuyor.

Geçtiğimiz on yıl boyunca Leyla Gencer’i Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın sezon programında yer verdiği bir operanın konser versiyonuyla anan Borusan Sanat, 10. yıl için özel bir projeyi hayata geçirdi. “Donizetti Queens” adlı bu proje, bestecinin İngiltere tarihinin üç kraliçesini konu alan Anna Bolena, Roberto Devereux ve Maria Stuardaoperalarını Leyla Gencer’in yorumuyla müzikseverlere ulaştırmayı hedefliyor.

Gencer’in dev repertuvarının içinde Donizetti operaları çok özel bir yere sahip. Maria Callas’ın 1957’de La Scala’da Anna Bolena’yı söylemesiyle başlayan unutulmuş operaları günışığına çıkarma akımı, Leyla Gencer’le devam etmiş, sanatçı, kariyerinin en iyi dönemi sayılan 1960’lı yıllarda Belisario, Poliuto, Anna Bolena, Lucrezia Borgia, Maria Stuarda, Les Martyrs ve Caterina Cornaro gibi Donizetti operalarıyla ününü pekiştirmişti. Ona bu kulvarda en büyük başarıyı getiren yorumu da 1964’te Napoli’de sahnelenen Roberto Devereux’daki rolüyle olmuştu.

“Donizetti Queens” bestecinin İngiltere tarihinin üç ikonik kraliçesini (Anne Boleyn, I. Elizabeth ve Mary Stuart) konu alan Anna Bolena, Roberto Devereux ve Maria Stuarda operalarından oluşuyor. Gencer ilk olarak Anna Bolena’yı RAI için söylemiş ve Callas’ın imzasını taşıyan bu role getirdiği farklı yorumla büyük beğeni kazanmıştı.

Proje, Leyla Gencer’in Anna Bolena’nın 11 Ağustos 1958’de RAI Milano, Roberto Devereux’nun 2 Mayıs 1964’te Napoli’deki San Carlo Tiyatrosu ve Maria Stuarda’nın 2 Mayıs 1967’de Floransa’daki canlı kayıtlarını bir araya getiriyor.