kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Borusan Sanat’tan iki yeni kitap

5 Kasım 2018
Borusan Sanat, Yapı Kredi Yayınları işbirliğiyle yayımlanan Adorno’nun Müzik Yazıları “Bir Seçki” ve Boliz Edizioni’den yayımlanan Franca Cella’nın yazdığı The Story of a Primadonnayı yayınladı.

Borusan Sanat, her yıl Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ile işbirliği içinde çeviri kitapların yayımlanmasına destek sunuyor. Bu kitapların bir kısmı konservatuvarlara ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Bu yıl da Theodor Adorno’nun Müzik Yazıları “Bir Seçki” kitabı geçtiğimiz günlerde okurlarla buluştu. Şeyda Öztürk’ün hazırlayıp çevirdiği kitap, eleştirel teorinin önde gelen figürlerinden Adorno’nun müzik yazılarıyla günümüz müzik sosyolojisine ışık tutmayı amaçlıyor. Müzik Yazıları “Bir Seçki” J.S. Bach, Wagner, Schubert gibi bestecilerin yanı sıra müziğin toplumsal işlevi üzerine odaklanan bir seçkiden oluşuyor.

Bu yıl, aynı zamanda Leyla Gencer’in ölümünün 10. yılı. Ünlü divayı anmak ve adını sonraki kuşaklara aktarmak için yapılan etkinliklere önemli bir kitap yayını da eklendi. Borusan Sanat, Franca Cella’nın 1986 yılında İtalyanca yayımlanan, Leyla Gencer’in hayatını konu alan kapsamlı çalışmasının gözden geçirilmiş yeni baskısını İngilizce olarak okurlara sundu. Bu değerli çalışma Leyla Gencer The Story of a Primadonna adıyla Boliz Edizioni yayınevinden uluslararası arenada okurlarla buluşuyor.