kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Borusan Sanat’tan yeni bir eğitim programı: Akademi BİFO

13 Temmuz 2016

Borusan Sanat, 2016–2017 sezonunda Türkiye’deki genç klasik müzik öğrencileri ve sanatçılarının kendilerini geliştirmeleri ve sahne deneyimi kazanmalarına yönelik ücretsiz bir eğitim programı başlatıyor.

Katılımcılara yurtiçi ve yurtdışından eğitmenler ve profesyonellerle çalışma olanağı sunmak amacıyla oluşturulan Akademi BİFO, 2016–2017 sezonunda operaya yönelik bir eğitimle başlayacak. İzleyen sezon içinde de benzer bir program enstrümantalistler için açılacak.

Program kapsamında bu sezon eğitim alan katılımcılar, başarılı oldukları takdirde, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın 2017 Mart’ında sahneleyeceği, Richard Strauss’un Der Rosenkavalier (Güllü Şövalye) operasında söyleme olanağına sahip olacaklar.

Daha sonra enstrümantalistler için açılacak eğitim programında başarılı olanlar da BİFO’da çalma şansına sahip olacak. Akademi BİFO, böylelikle BİFO’nun eşlik edeceği şan sanatçıları ve bünyesinde çalacak müzisyenleri yetiştirirken, genç müzisyenlerimize de profesyonel bir deneyim kazanma olanağı sunacak.

Başvuru Prosedürü
Akademi BİFO’nun 2016–2017 sezonu eğitim programına başvurular iki aşamada değerlendirilecek. İlk başvuru aşamasından sonrası Değerlendirme Kurulu tarafından bir ön eleme yapılacak ve odisyona davet edilecek başvuru sahipleri, Borusan Sanat’ın internet sitesinden duyurulacak. Odisyonlarda başarılı olan genç sanatçılar Akademi BİFO kapsamında 2016–2017 sezonunda Leyla Gencer anısına gerçekleştirilecek olan Richard Strauss’un  Der Rosenkavalier operasına yönelik bir diksiyon, müzikal stil ve yorum, koçluk, ustalık sınıfı ve sahne dersleri alacakları bir eğitim programına katılacaklar. Başarılı olan katılımcılar 2017 Mart’ında sahnelenecek olan Der Rosenkavalier’de kendilerine önerilen rolleri seslendirmeye hak kazanacak.