kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Bozlu Art Project, Nişantaşı ve Şişli şubelerini birleştiriyor

28 Aralık 2018

2013 yılında kurulduğundan bu yana düzenlediği sergiler ve yayın faaliyetleriyle Türkiye’de modern ve çağdaş sanat alanına önemli katkılarda bulunan Bozlu Art Project, Nişantaşı’nda sürdürdüğü galeri faaliyetlerini, Ocak 2019’dan itibaren Şişli Mongeri Binası’nda devam ettirecek.

Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu’nun sergilendiği ve Bozlu Art Project’in kütüphane, arşiv, retrospektif sergi, sanat konuşmaları gibi faaliyetlerinin sürdürüldüğü tarihi Mongeri Binası, yeni yıldan itibaren tüm sanatsal çalışmaların bir arada takip edebileceği tek bir merkez hâline gelecek.

Türkiye’nin yeni ve genç yeteneklerini keşfedip sanat dünyası ile buluşmalarını sağlamak, birlikte çalıştığı sanatçıların yapıtlarını geniş bir izleyici kitlesine ulaştırarak ulusal ve uluslararası düzeyde tanınırlıklarını arttırmak, gerçekleştirdiği kurumsal işbirlikleriyle iş yaşamının profesyonelleri ile sanatçıları bir araya getirerek sanat yapıtlarının kamusal alanda görünürlüklerini artırmak, düzenlediği sergi ve sanatçı konuşmaları gibi faaliyetlerini belgesel, sergi kataloğu ve kitap gibi belgeleyici çalışmalar ile destekleyerek sanat alanında bir bellek oluşturmak gibi çalışmalarıyla, sanat dünyasında beş yıl içinde önemli bir merkez haline gelen Bozlu Art Project Nişantaşı, tüm bu faaliyetlerine Ocak 2019 tarihinden itibaren Şişli Mongeri Binası’nda devam edecek.

Bozlu Art Project’in yönetim merkezi olan Şişli’deki Mongeri Binası, Beyoğlu St. Antuan Kilisesi, Karaköy Palas, Maçka Palas gibi yapılarıyla tanınan ünlü İtalyan mimar Giulio Mongeri’nin 1920’li yılların ortalarında gerçekleştirdiği, 1500 metrekarelik alana sahip tarihi bir yapı. 2007 yılından 2016 yılına kadar Bozlu Holding’in yönetim merkezi olarak kullanılan bina, bu tarihten sonra Dr. Şükrü Bozluolçay’ın 1970’li yılların sonuna kadar uzanan sanat koleksiyonunun ve Bozlu Art Project sanatçılarından derlenen bir seçkinin sergilendiği, kütüphane, sergi, sanat konuşmaları ve yayın faaliyetlerine ev sahipliği yapan bir sanat merkezine dönüştürüldü. Günümüzde etrafındaki plazalar ve apartmanların arasında adeta bir vahayı andıran görünümüyle, Bozlu Art Project’in sanatsal etkinliklerine ev sahipliği yapan tarihi yapı, sanatseverlere tarihi bir mimari ile çağdaş sanatı harmanlayan sıra dışı bir atmosfer sunuyor.

İlk sergisini 10 Aralık 2013 tarihinde açan Bozlu Art Project Nişantaşı, beş yıl içinde ziyaretçi sayısını hızla arttırarak Türkiye’nin en önemli sanat galerilerinden biri haline geldi. Kurulduğu günden bu yana birçok sergiye ve çok sayıda sanatçı konuşmasına ev sahipliği yapan Bozlu Art Project Nişantaşı, bugüne kadar 20 bine yakın ziyaretçi ağırladı. Bozlu Art Project, uzman sanat tarihçilerinden oluşan deneyimli kadrosu ile verdiği sanat danışmanlığı hizmetini kurumsal iş birlikleri ile sürdürerek, birlikte çalıştığı sanatçıların yapıtlarını Acıbadem Sağlık Grubu, Allianz Sigorta, ING Bank, HSBC Bank, Globus Yapı, Tünel Residence, Neolife Bükreş Hastanesi, The House Residence, Ankara Güven Hastanesi gibi kurumsal sanat projeleriyle buluşturdu.

Nişantaşı ve Şişli’deki sanatsal etkinliklerini tek bir çatı altında toplamaya hazırlanan Bozlu Art Project, izleyicilere aynı mekânda birkaç farklı sergiyi bir arada izleme imkânı sunacak. Sanatseverler yeni yılın ilk günlerinde Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda, 13 Kasım 2018’de açılışı yapılan Can Göknil Retrospektif Sergisi’ni gezerken, 29 Ocak 2019 tarihinden itibaren Nişantaşı’ndaki sergi faaliyetlerinin devamı niteliğindeki ilk sergi olan Gamze Taşdan’ın resim sergisini izleyebilecekler.