kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Brexit kültür-sanat sektörünü nasıl etkileyecek?

11 Temmuz 2016

23 Haziran 2016 tarihinde Birleşik Krallık’ta gerçekleşen Brexit referandumundan sonra Birleşik Krallık, Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı aldı. 17.4 milyon kişi, AB üyeliğinden çıkma yönünde oy kullandı.

Bu kararı takiben tüm piyasalar geleceklerinin nasıl etkileneceği yönünde tahminler yürütmeye başladı. Güncel sanat alanında saygın yayınlar arasında gösterilen BLOUIN ARTINFO ise bu kararın, kültür-sanat sektörüne yansımaları üzerine bir araştırma yürütmeye başladı.

PAIAM (Professional Advisors to International Art Market) Birleşik Krallık üyeleri arasında gerçekleştirilen anket, üyelerin %79.75’inin AB üyeliğinde kalınması gerektiği yönünde oy verdiğini gösteriyor. Ankette yer alan “AB üyeliğinden ayrılmak, Birleşik Krallık sanat piyasasını nasıl etkiler?” sorusuna ise üyeler tarafından %58.23 oranında “negatif” cevabı verildi.

İsviçre temelli SEYDOUX & ASSOCIÉS Fine Art SA Direktörü Thomas Seydoux ise, Pound’un Dolar karşısındaki değer kaybının bu haftaki müzayede satışlarını etkileceğini söylüyor. Seydoux, uluslararası koleksiyonerlerin Pound’un değer kaybından avantaj sağlayacağını, galerilerin ise kur farkından kayıp yaşıyacağını belirtiyor.

NCA (National Campaign for the Arts) yönetim kurulu üyesi Samuel West, AB’den ayrılma sürecinin kültür-sanat sektörünü negatif etkilememesi için tüm önlemlerin alınacağını bildiriyor. Ancak West, yerel kurumların AB temelli Creative Europe gibi çeşitli fonlara/programlara erişemeyeceği için endişeli olduğunu da ekliyor. Creative Europe, Birleşik Krallık kurumlarına 2007-2012 yılları arasında 37 Milyon Pound‘luk yatırım yapmıştı.

Artsy’de yer alan habere göre ise, ülkenin önde gelen müzayede evi Sotheby’s, gelirlerinde düşüş olduğunu açıkladı. Bir diğer önemli sanat evi Christie’s ise 7 Milyon Pound‘luk bir gelir kaybı ile haftayı kapadıklarını bildirdi. Ayrıca Christie’s, satışı garanti olarak görülen Monet’nin L’Ancienne rue de la Chaussée,  Argenteuil (1872) tablosuna beklenenin aksine hiçbir teklif verilmediğini ekledi.

Genel anlamda, 2 yıllık ayrılma sürecinin tüm piyasalarda dalgalanma yaratacağı, zaman içerisinde ise yeni sınırların belirleneceği düşünülüyor.