British Council Misafir Küratör Programı’na başvurular başladı

9 Haziran 2016

British Council Türkiye, küratörler ve müze profesyonelleri için Londra’da yeni bir misafir küratör programı oluşturdu. Yerli küratörlere Londra’da British Council Koleksiyonu için sergi önerisi hazırlarken aynı zamanda British Council’ın düzenlediği Uluslararası Müzeler Akademisi Programı kapsamında Whitechappel Gallery’de yapılacak olan Çağdaş Sanat Sergisi Düzenleme atölyesine katılma fırsatı sunuyor.

Program, 21-28 Ağustos 2016 tarihleri arasında Birleşik Krallık’ta gerçekleştirilecek. İlgilenen küratörler programa 8-19 Haziran 2016 tarihleri arasında başvurabilirler.

Seçim komitesinde British Council Görsel Sanatlar Direktörü Emma Dexter, British Council Türkiye Sanat Direktörü Esra A. Aysun ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyesi ve sanat eleştirmeni Yrd. Doç. Dr. Osman E. Erden yer alıyor.

Başvurular ücretsizdir. Başvuracak küratörlerde, en az 3 yıl deneyime sahip orta kademe müze veya galeri profesyoneli olma, İngilizce’yi iyi derecede konuşup yazabilme veya IELTS’den en az 5,5 (veya eşdeğeri) almış olma, topluluk önünde konuşma yapabilme, takım ve çeşitli grup çalışmalarına yatkın, yeni tecrübelere açık olma şartları aranmaktadır.