kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

British Council Misafir Küratör Programı’ndan açık çağrı

7 Haziran 2018

British Council tarafından bu yıl 3.‘sü düzenlenen Misafir Küratör Programı, Türkiye’den küratörlerlere, Birleşik Krallık’ta misafir küratör programına katılıp binlerce parçalık koleksiyonunda yer alan eserleri kullanarak dijital sergi yaratma imkânı sunuyor. Programa son başvuru tarihi 1 Temmuz 2018.

British Council, Türkiye’deki küratörlere ‘Duvarları Olmayan Müze’ dijital platformunda yer alacak üçüncü serginin küratörü olma fırsatı sunuyor. Galerinin zaman ve mekândan bağımsız yapısı, bugüne kadar British Council Koleksiyonu’ndan eserler ile oluşturulan iki sergiye başarıyla ev sahipliği yaptı. Seçilen küratör sergi konseptini geliştirme olanağının yanı sıra Birleşik Krallık’a seyahat etme şansı kazanarak tecrübeli görsel sanat profesyonelleri ile birlikte çalışma imkanı bulacak.

Sergi konsepti ‘Kadın’ temasına odaklanacak

British Council; kadınların güçlendirilmesinin ve cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının kapsayıcı ve açık refah toplumları yaratabilmek için çok önemli olduğuna inanıyor. Bu yıl Türkiye’deki kültür ve sanat alanında çalışan kadınların sahip oldukları yetkinlikleri tanımak ve kutlamak amacıyla üç yıllık bir program başlatıldı.

Bu odak ışığında, açık çağrı sonucunda seçilen küratörden British Council Koleksiyonu’ndaki eserlerden ve Türkiye’den sanatçıların eserlerinden oluşturacakları seçkinin ‘Kadın’ temasına odaklanması isteniyor. Bu heyecan verici yeni süreç için müzik, film, performans gibi farklı sanat formlarını bir araya getirecek ve sergi ziyaretçilerinin deneyimlerini güçlendirecek alışılmışın dışında bir yaklaşım aranıyor.

Değerlendirme jürisi medya teorisyeni ve bağımsız küratör Doç. Dr. Ebru Yetişkin, British Council Koleksiyonu Direktörü Moira Lindsay ve British Council Türkiye Sanat Bölüm Direktörü Esra Aysun’dan oluşuyor.