kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

British Council ”Misafir Küratör Programı’’nın ikinci misafiri Ulya Soley

4 Ekim 2017

Türkiye’deki küratörlere ve müze profesyonellerine, British Council Koleksiyonu için sergi önerisi hazırlama ve aynı zamanda Uluslararası Müzeler Akademisi’nde Çağdaş Sanat Sergileri Düzenleme dersine katılma fırsatı sunan Misafir Küratör Programı’na Pera Müzesi Koleksiyon Sorumlusu Ulya Soley gitmeye hak kazandı.

Programa 20’nin üstünde gelen başvurular; British Council Koleksiyonu Direktörü Moira Lindsay, British Council Türkiye Sanat Direktörü Esra A. Aysun ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyesi ve sanat eleştirmeni Yrd. Doç. Dr. Osman E. Erden tarafından değerlendirildi.

Ulya Soley kimdir?

Ulya Soley, Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak çalışıyor ve müzenin çeşitli sergi ve yayıncılık projelerinde eş küratörlük ve editörlük yapıyor. Lisans eğitimini McGill Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve Psikoloji dallarında tamamlayan Soley, halen Central Saint Martins’in ‘Kültür, Eleştiri ve Küratörlük’ programında yüksek lisansını sürdürüyor.

Pera Müzesi’nde gerçekleştirilen “Katherine Behar: Veri Girişi” sergisi ile “Bring Your Own Beamer” video sergi projelerinin Fatma Çolakoğlu ile birlikte eş küratörlüğünü ve Proto5533’ün genç küratörler programı kapsamında “Stereo-Gerçeklik” sergisinin küratörlüğünü üstlendi. AICA üyesi olan Soley’in yazıları Pine Magazine, The Believer Logger, Istanbul Art News ve Sanatatak gibi basılı ve online mecralarda yayımlandı, aynı zamanda “Stimuli” başlıklı bir online yayın projesi yürütüyor.