kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

British Council ve Creative Industries Policy & Evidence Center’den ‘Yaratıcı Endüstriler Uluslararası Politika Forumu’

16 Kasım 2022

British Council ve Creative Industries Policy & Evidence Center (PEC) iş birliğiyle 24 Kasım Perşembe günü Zorlu PSM Sky Lounge’da ‘Yaratıcı Endüstriler Uluslararası Politika Forumu’ başlıklı bir konferans düzenleniyor.

Konferans, toplam 17 ülkeden yaratıcı endüstrinin önde gelen politika yapıcılarını ve sektör profesyonellerini bir araya getiriyor ve dünya çapında bilgi paylaşımı ve örneklerle yaratıcı endüstrilerin karşı karşıya olduğu önemli sorunları ele almayı ve bu alana yönelik çözüm oluşturabilecek sürdürülebilir politikaları tartışmayı hedefliyor. 

ABD, Birleşik Krallık, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Endonezya, Fransa, Gürcistan, Hindistan, İsviçre, Kenya, Kırgızistan, Güney Afrika, Mısır, Özbekistan, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna’dan katılan paydaşlar arasında, yaratıcı endüstriler alanında etkileşim sağlamak ve yeni bağlantılar kurmak için imkân sağlayan foruma katılım ücretsiz.

Yaratıcı Endüstriler Uluslararası Politika Forumu’nda, yaratıcı endüstrilerin yakın gelecekte karşı karşıya olduğu önemli sorunları sorgulamak ve yaratıcı ekonominin geneline yönelik çözüm oluşturabilecek sürdürülebilir politikaları tartışmak üzere, farklı konu başlıklarında dört oturum gerçekleştirilecek. 

Yaratıcı Endüstriler Politika ve Kanıt Merkezi Uluslararası Konseyi’nin ‘Kültür Sektörü ve Yaratıcı Endüstriler için Küresel Gündem’ (2021) adlı raporuna dayanan forumun ilk konuşması, raporda belirlenen ve yaratıcı ekonomi alanında kapasite geliştirmeden veri toplamaya, kayıt dışı ekonominin önceliklendirilmesinden etki yatırımına kadar birçok farklı alanı kapsayan 11 eylemin üzerinde duracak. 

Forumun ‘Yaratıcı Beceriler, Girişimcilik ve Kayıt Dışı Ekonomilerin Tanımlanmasına Yönelik Çağrı’ başlıklı ilk oturumu, Birleşik Krallık, Brezilya, Güney Afrika, Mısır, Hindistan ve Kırgızistan’dan alanında uzman altı ismi ağırlayacak ve yaratıcılık, girişimcilik ve kayıt dışı ekonomi alanındaki zorluklar ve bu zorlukları aşma yolundaki inisiyatifler ele alınacak. Kültür sektörü ve yaratıcı endüstriler alanında AR-GE, etki yatırımı ve yerel/uluslararası iş birlikleri alanlarında fırsat ve engellere odaklanacak olan ikinci oturum, PEC Uluslararası Konsey üyelerin bu alandaki tecrübelerini, önerilerini ve öne çıkan örneklerini paylaşmalarına olanak sağlayacak.

Forumun son iki oturumu, kültür sektörü ve yaratıcı endüstriler alanındaki tecrübe ve çalışmaları incelemek üzere Türkiye, Gürcistan, Sırbistan, Özbekistan ve Ukrayna’dan uzman beş ismi ağırlayacak. Konuşmacılar, yaratıcı endüstrinin farklı alanlarında gerçekleştirdikleri iyi örnekleri, karşılaştıkları zorlukları ve geliştirdikleri çözüm örneklerini ilk ağızdan paylaşacaklar. Son olarak forumun ana konuşmacısı PEC Uluslararası Konsey Başkanı John Newbigin, ‘Yaratıcı Bölgeler, Yaratıcı Ekonomiler’ başlığında yaratıcı endüstrilerin, şehirlerin ve ülkelerin gelecek vizyonundaki yerine ve önemine dikkat çekecek.  

Forumda aynı zamanda, Beril Sarıaltun ve Ezgi Karadayı tarafından gerçekleştirilecek Beats by Girlz Türkiye müzik performansı, katılımcılara keyifli bir mola imkânı sunacak. 

Her oturumun ardından gerçekleştirilecek soru-cevap kısmında katılımcılar, soru ve görüşlerini yöneltme fırsatı bulabilecek. Etkinlik boyunca, Türkçe ve İngilizce simultane çeviri ve Türkçe işaret dili çevirisi olacak.