kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

British Council ve Unlimited’dan engelli sanatçılar için mikro ödüller

14 Nisan 2021

Sanatçılar için fiziksel seyahat hâlâ duraklamada iken, uluslararası çalışma yöntemlerini yeniden tasarlamanın zamanı geldi. Çevrimiçi buluşmanın ve hayallerin kapasite gerektirdiğini düşünen British Council ve Unlimited, yeni bir ortaklık başlatıyor. Eşleşme için seçilen ülkeler arasında Türkiye de var. Son başvuru tarihi 18 Mayıs 2021.

Bu ortaklık, Birleşik Krallık’taki engelli sanatçıların ve kolektiflerin, küçük paylaşımlı çevrimiçi işbirlikleri aracılığıyla yaratıcı bağlantılar geliştirmek için seçilen ülkelerdeki kişilerle eşleştirilmesini destekliyor. Amaç, bu küresel salgın döneminde sanatçılara fon akışının devam etmesini ve küresel sanat üretiminin yüksek kalmasını sağlamak. 

Dünyanın dört bir yanındaki engelli insanlar, erişim eksikliği, basmakalıp varsayımlar ve dayanıklılık ve bazıları için COVID-19’a artan klinik duyarlılık nedeniyle 2020’de benzersiz ek zorluklarla karşılaştı. “Yeni normaller” ortaya çıktıkça, hem Unlimited hem de British Council engelli sanatçıların her zaman yaptıkları şeyi yapmak için alternatif seçenekler ve modellerle kendilerine güvenerek yanıt verebilmelerini sağlamak istiyor.

British Council tarafından finanse edilen ve Unlimited tarafından yönetilen bu mikro ödüller, sanatçıları iş yaratmaktan ziyade bağlantı ve işbirlikleri kurmaları için bu belirsiz zamanda desteklemeyi amaçlıyor. Finansman, bir dizi amacı kapsayabilir. Geçmiş çalışmaları derinlemesine düşünmek, farklı yaratıcı süreçleri birlikte keşfetmek için zamanı kullanmak veya hatta uygunsa yeni çalışmaların küçük yinelemelerini oluşturmayı plânlamak.

Her çift İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler‘de bulunan engelli bir sanatçı veya kolektif tarafından yönetilecek ve resmi kalkınma yardımı (Official Development Assistance) almaya uygun seçilmiş ülke ve bölgelerde bulunan engelli bir sanatçı veya kolektif ile eşleştirilecek. 

Her tur için en fazla on ödül olan iki edisyon var. Birinci tura başvurursanız ve seçilirseniz, ikinci tura başvuramazsınız. Birinci tura başvurursanız ve seçilmezseniz, aynı fikir veya ortaklık ile başvurmamak şartıyla ikinci tura başvurabilirsiniz.

Başvuru, dijital portal üzerinden yapılır. Başvuru formunda, fikrinize kısa bir genel bakış, hem sanatçı ve kolektifler hem de önceki çalışmalarınız hakkında bilgi, tahmini bir bütçe ve bir mikro ödülün yaratabileceğini düşündüğünüz etkiye dair bir fikir isteniyor. Uygulamalar alternatif formatlarda mevcut ve video dâhil alternatif formatlarda yapılabilir.